Co może być przyczyną tików podczas zasypiania?

Witam, co może być przyczyną tików podczas zasypiania? jest to bardzo szybki ruch ręki/nogi (nie są to drgawki, wygląda to tak jakby ktoś nas przestraszył- szybki i krótki ruch) występują dosyć rzadko. Wczoraj pojawiło się u mnie ich troszeczkę więcej, czy może miec to związek z tym że ostatni miesiąc był dla mnie bardzo stresujący?

Wspomniane zaburzenia ruchowe mają charakter raczej mioklonii niż tików. Znany jest, poniekąd fizjologiczny stan Mioklonii przysennych. Są to takie właśnie "zrywania mięśniowe" występujące w trakcie zasypiania u osób zdrowych, gdy przechodzi się szybko z płytszych, do głębszych faz snu. Są IV fazy snu i faza REM. W trakcie tego pogłębiana się snu może nastąpić swoiste skokowe wyłączenie czynności regulacji napięcia poszczególnych grup mięśni w pniu mózgu w obrębie śródmózgowia, np. związanych z tzw. jadrem czerwiennym, co manifestuje się odczuciem takich jak opisywane ruchów mimowolnych. Zwykle następuje wówczas krótkotrwałe, gwałtowne przebudzenie. Istotnie kumulacja nadmiernego stresu, nawał obowiązków, brak równowagi między pracą, a wypoczynkiem, nieracjonalne stosowanie używek są dość częstymi przyczynami Mioklonii przysennych. W różnicowaniu, które jest możliwe podczas konsultacji u specjalisty neurologa, można wykluczyć, czy nie istnieje schorzenie o bardzo podobnych cechach nazywane Zespołem Ekboma ( synonim - Zespół niespokojnych nóg ). W przypadku tego schorzenia należy sprawdzić w organizmie gospodarkę żelazem i jego poziom ( m.in. wstępnie wykonać badania laboratoryjne ferrytyny i poziomu żelaza w krwi ), ocenić morfologię krwi, aby wykluczyć niedokrwistość i ewentualnie w ramach szczegółowego wywiadu ustalić zagrożenie możliwymi czynnikami toksycznymi lub stanem niedoborowych innych potrzebnych dla zdrowia substancji. O ile w miokloniach przysennych konieczna jest zmiana trybu życia w kierunku poprawy jego higieny, to w przypadku Zesp. Ekboma stosuje się leki dostępne na receptę, m.in. z grupy preparatów stosowanych także w parkinsoniźmie, a w razie potrzeby suplementuje się żelazem.