Co może być przyczyną zaburzenia mowy?

Mam 44 lata, nie choruję. Od kilku dni miałem ból głowy, następnie poczułem się źle, było mi słabo, szum w głowie i pojawiły się trudności ze zrozumieniem i wypowiadaniem słów. Po kilku minutach rozumiałem co się do mnie mówi, ale żeby udzielić odpowiedzi musiałem się skoncentrować i mówiłem powoli, ale niektórych słów nie pamiętałem. Trafiłem do szpitala zrobiono mi TK głowy, echo serca i wyniki krwi. Z przeprowadzonych badań nic nie ustalono. Po 4 dniach hospitalizacji wypisano mnie do domu, choć nie ustalono przyczyny zaburzeń mowy, mimo tego, że mam problemy z mówieniem - podczas rozmowy gubię końcówki wyrazów lub brakuje mi słów, aby określić daną czynność.

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Z opisu, który Pan podał wydaje się, że wystąpiło u Pana niedokrwienie mózgu. Jeśli objawy nie do końca wycofały się, to możemy mówić o udarze niedokrwiennym mózgu. Trudno mi jednak korespondencyjnie stawiać taką diagnozę, bez dokładnego zebrania wywiadu, wykonania przedmiotowego badania neurologicznego oraz obejrzenia wyników badań dodatkowych (takich jak TK głowy).

Jeśli zaburzenia mowy wciąż się utrzymują powinien Pan wykonywać regularne ćwiczenia pod okiem logopedy (wskazana opieka w Poradni Logopedycznej). Poza tym, powinien Pan być pod opieką neurologa ambulatoryjnie (tj. w Poradni Neurologicznej), który w razie potrzeby rozszerzy diagnostykę (np. o USG tętnic dogłowowych).

Jeśli rzeczywiście wystąpił u Pana udar niedokrwienny mózgu, to bardzo ważna jest profilaktyka zmniejszająca ryzyko wystąpienia kolejnego takiego incydentu. Obejmuje ona: regularną kontrolę wartości ciśnienia tętniczego i w razie potrzeby przyjmowanie leków przeciw-nadciśnieniowych, okresową kontrolę poziomu cukru i cholesterolu we krwi (utrzymywanie odpowiedniej diety), zakaz palenia papierosów oraz przyjmowanie leków "rozrzedzających krew".

Pozdrawiam.

Warto odwiedzić logopedę, po wykonaniu oceny mowy i stwierdzeniu jakiego rodzaju są są problemy wdroży terapię. Objawy jakie Pan podaje mogą sugerować lekki epizod niedokrwienny, ale na ten temat proszę porozmawiać z neurologiem.