Co może oznaczać biegunka i gorączka u małego dziecka?

Witam, mam 17 miesięcznego syna który od wczorajszego wieczora ma biegunkę i około 38,5 st. Rano dzwoniłam na poz i zostałaam pokierowana co kupić i co podawać dziecku. W ciągu dnia oddał jeszcze kilka luźnych stolców, trochę gorączkował ale ogólnie zachowuje się normalnie. Jednak przy wieczornej kupce zauważyłam smugę krwi na pampersie. Nie mogę się dodzwonić do lekarza. Czy to bardzo niepokojący objaw? Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, opisane przez Panią symptomy wydają się niepokojące – gorączka oraz stolec sugerujący biegunkę, a także krew w kale powinny być zbadane przez lekarza. Dopóki dziecko zachowuje się normalnie – jest żywe, nie skarży się na ból, a jedynym symptomem jest gorączka i lekkie rozwolnienie, to nie musi być to powodem do pogłębienia diagnostyki. Takie objawy dają różnego rodzaju infekcje, a nawet ząbkowanie. Gdy jednak w pieluszce pojawia się krew, należy niezwłocznie zgłosić to lekarzowi. Może to być objaw alergii pokarmowej, ale też może świadczyć o krwawieniu z przewodu pokarmowego lub infekcji bakteryjnej (np. zakażeniem bakterią E.coli). Z uwagi na to, że jest to pasmo krwi można również podejrzewać niewielkie pęknięcie w tkance odbytu, choć te zdarzają się zwłaszcza u dzieci, którym doskwierają zaparcia. Zachęcam do zapoznania się z odpowiedzią naszego specjalisty na pytanie internautki o krew w kale dziecka: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/krew-w-kale-u-piecioletniego-dziecka. Być może będzie Pani zainteresowana również naszym artykułem dotykającym problemu krwi w kale dziecka: https://parenting.pl/krew-w-kale-u-niemowlat. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.