Co może oznaczać guzek pod brodą?

Witam, od jakiegos czasu mam guzka pod broda. Nie boli, nie rusza sie I jest twardy. Czekalam az zniknie,ale tak sie nie stalo. Wyszedl nastepny. Poszlam dzisiaj do lekarza (mieszkam w uk) I Pani doktor powiedziala, ze to wezly chlonne. Znalazla tez na szyi. Czekam na wyniki badania krwi, ale chcialbym wiedziec co to moze byc? Dodam, ze nie mam żadnego przeziębienia ani Nic takiego. Co mogą oznaczać te guzki na szyi? Czy to może być coś bardzo poważnego? Groźnego? Czy poza badaniem krwi zalecane byłyby jakieś inne badania? Jeżeli tak to jakie? Czy powinnam skonsultować moje objawy i wyniki później krwi, ze specjalistą? Bardzo proszę o pomoc. Z gory Dziekuje za pomoc!

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

analizując przedstawiony przez Panią opis rzeczywiście można by wnioskować, że wyczuwana przez Panią zmiana jest zmienionym węzłem chłonnym. W ocenie tychże struktur ma znaczenie zarówno wielkość węzłów chłonnych, jak i to, czy są one bolesne, czy są one przesuwalne, a także czy występują pojedynczo, czy też może w pakietach.

Potencjalnych przyczyn powiększenia węzłów chłonnych wyróżnia się tak naprawdę wyjątkowo wręcz dużo. Węzły chłonne mogą się zmieniać głównie w przebiegu infekcji – w zależności od tego, gdzie dokładnie toczy się proces zapalny, zmianom mogą podlegać węzły chłonne w różnych rejonach ciała. Powiększenie węzłów chłonnych występować może zarówno w przypadku bakteryjnego zapalenia gardła, jak i w sytuacji, kiedy u pacjenta istnieją jakieś problemy stomatologiczne. Rzadziej, ale jednak również możliwe jest to, że powiększenie węzłów chłonnych spowodowane jest chorobą nowotworową układu limfatycznego (np. chłoniakiem).

W diagnostyce przyczyn zmian dotyczących węzłów istotne znaczenie ma określenie wymienionych wyżej cech węzłów chłonnych. Z badań laboratoryjnych największe znaczenie ma wykonanie badania morfologii krwi z rozmazem. Dalsza diagnostyka – o ile będzie konieczna – uzależniona jest już od tego, jaka jest podejrzewana przyczyna wystąpienia zmian węzłowych. Wśród badań, które bywają wykonywane w takich sytuacjach, wymieniane są np. badanie USG węzłów chłonnych, czasami wykonywana jest również biopsja węzła chłonnego.