Co może oznaczać podwyższony poziom HGB?

Witam serdecznie. Sprawa która mnie niepokoi dotyczy mojego meża. Staram się dbać o to aby mąż robił sobie co jakiś czas podstawowe badania. Pilnuje tego bo on sam nie dba o to twierdzac ze nie będzie szukal choroby bo ona sama go znajdzie Ostatnie badania laboratoryjne na które poszedł wykazały podwyższony poziom HGB. Zanim maz pojdzie do lekarza chciałabym się dowiedzieć, co oznacza podwyższony poziom HGB? U meża wyszło ze  ma16.7, a norma  wynosi <11.0-16.5>  Proszę mi powiedzieć czy to coś groźnego? Czy to jest początek jakiejś choroby? Proszę o odpowiedz za która z góry dziekuje. Pozdrawiam.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Normy parametrów morfologii krwi, w tym poziomu hemoglobiny (HGB), mogą nieco różnić się od siebie w zależności od źródła, z którego uzyskiwane są dane. Ponadto, powinno się normy hemoglobiny różnicować w zależności od płci. I tak, dla mężczyzn norma hemoglobiny wynosi średnio od 13,6 do 17,2 g/dl, a dla kobiet średnio od 12 do 15 g/dl. Wynik uzyskany przez Pani męża mieści się więc w granicach podanej przeze mnie normy, a tylko nieznacznie przekracza zacytowaną przez Panią normę, podaną przez laboratorium, które wykonywało to badanie. Myślę, że nieznaczne wyższy poziom hemoglobiny nie jest istotną nieprawidłowością i nie powinien stanowić powodu do niepokoju.

Magdalena Mroczek

Tak niewielki poziom podwyższenia hemoglobiny nie powinien być powodem do obaw, szczególnie przy braku dolegliwości. Wartości prawidłowe różnią się w zależności od laboratorium, które jest wykonywało, dlatego tutaj to niewielkie przekroczenie normy nie ma znaczenia. Rzadko kiedy spotyka się osoby, które mają wszystkie wyniki badań laboratoryjnych w normie. Nie leczy się wyników badań laboratoryjnych tylko dolegliwości, co oznacza, że tak niewielkiego odchylenia od normy nie trzeba leczyć. Warto jednak powtórzyć badanie za około 2 tygodnie i sprawdzić czy poziom hemoglobiny wzrasta czy maleje.

Czasami do patologicznego zwiększenia ilości krwinek czerwonych i hemoglobiny może dojść w przebiegu zmian związanych z nadprodukcją krwinek czerwonych. Wtedy wzrost hemoglobiny jest zazwyczaj znacznie większy niż w przypadku Pani męża. W dodatku pojawiają się objawy tj. bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia, nienaturalne zaczerwienienie skóry twarzy, rąk, stóp, uszu oraz świąd skóry, który nasila się po gorącej kąpieli. W konsekwencji dojść może do zaburzeń krzepliwości krwi i udarów. Musi jednak w przebiegu tej choroby znacząco ulec wzrostowi liczba krwinek czerwonych, a w przypadku Pani męża to nie nastąpiło.

Wyników badań laboratoryjnych nie powinno się interpretować oddzielnie, ważne jest to jak kształtują się inne parametry, jakie są normy i o ile są przekroczone oraz jakie objawy zgłasza pacjent.