Normy parametrów morfologii krwi, w tym poziomu hemoglobiny (HGB), mogą nieco różnić się od siebie w zależności od źródła, z którego uzyskiwane są dane. Ponadto, powinno się normy hemoglobiny różnicować w zależności od płci. I tak, dla mężczyzn norma hemoglobiny wynosi średnio od 13,6 do 17,2 g/dl, a dla kobiet średnio od 12 do 15 g/dl. Wynik uzyskany przez Pani męża mieści się więc w granicach podanej przeze mnie normy, a tylko nieznacznie przekracza zacytowaną przez Panią normę, podaną przez laboratorium, które wykonywało to badanie. Myślę, że nieznaczne wyższy poziom hemoglobiny nie jest istotną nieprawidłowością i nie powinien stanowić powodu do niepokoju.
Tak niewielki poziom podwyższenia hemoglobiny nie powinien być powodem do obaw, szczególnie przy braku dolegliwości. Wartości prawidłowe różnią się w zależności od laboratorium, które jest wykonywało, dlatego tutaj to niewielkie przekroczenie normy nie ma znaczenia. Rzadko kiedy spotyka się osoby, które mają wszystkie wyniki badań laboratoryjnych w normie. Nie leczy się wyników badań laboratoryjnych tylko dolegliwości, co oznacza, że tak niewielkiego odchylenia od normy nie trzeba leczyć. Warto jednak powtórzyć badanie za około 2 tygodnie i sprawdzić czy poziom hemoglobiny wzrasta czy maleje.
Czasami do patologicznego zwiększenia ilości krwinek czerwonych i hemoglobiny może dojść w przebiegu zmian związanych z nadprodukcją krwinek czerwonych. Wtedy wzrost hemoglobiny jest zazwyczaj znacznie większy niż w przypadku Pani męża. W dodatku pojawiają się objawy tj. bóle i zawroty głowy, szum w uszach, zaburzenia widzenia, nienaturalne zaczerwienienie skóry twarzy, rąk, stóp, uszu oraz świąd skóry, który nasila się po gorącej kąpieli. W konsekwencji dojść może do zaburzeń krzepliwości krwi i udarów. Musi jednak w przebiegu tej choroby znacząco ulec wzrostowi liczba krwinek czerwonych, a w przypadku Pani męża to nie nastąpiło.
Wyników badań laboratoryjnych nie powinno się interpretować oddzielnie, ważne jest to jak kształtują się inne parametry, jakie są normy i o ile są przekroczone oraz jakie objawy zgłasza pacjent.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Podwyższone RBC, HGB – odpowiada Lek. Łukasz Dubielecki
- CO oznacza obniżone HGB w ciąży? – odpowiada Lek. Klaudia Kuśmierczuk
- Co oznacza skrót HDW? Mam poniżej normy ten wynik – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznacza poziom hemoglobiny w krwi na poziomie 6? – odpowiada Lek. Krzysztof Szmyt
- Wynik morfologii krwi 25-letniej kobiety do interpretacji – odpowiada Lek. Jacek Miśkiewicz
- Czy mam cukrzycę lub anemię? – odpowiada Lek. Agnieszka Barchnicka
- Podwyższone %hypo w morfologii - co to oznacza? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Niski poziom HGB – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy te wyniki są niepokojące? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wynik morfologii HDW, MCHC – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Morfologia krwi obwodowej - wyniki i normy, zastosowanie
Morfologia krwi obwodowej jest dość powszechnym ba
Erytrocyty - normy, podwyższone i obniżone RBC, ciąża
Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, wykonyw
Wyniki morfologii - normy, interpretacja
Morfologia krwi jest jednym z podstawowych i najcz