Co oznacza skrót HDW? Mam poniżej normy ten wynik

Witam, co oznacza skrót HDW? W ostatnich wynikach wyszło, że znajduje się on poniżej normy. Nie wiem czy mam się czym martwić. czy należy powtórzyć badanie morfologii? Czy zgłosić sie z moim wynikiem do specjalisty? Czym w ogóle jest HDW? Czy ma jakiś poważny wpływ na zdrowie? Co powinnam zrobić, aby HDW było w normie? Czy wystarczy lepiej się odżywiać? Co wpływa na HDW? Pozostałe wyniki są w normie. Nie są ani zawyżone, ani zaniżone. Tylko HDW wyszedł tak dziwnie za nisko i nie wiem czy zgłaszać się z tym do lekarza. Moja doktór przyjmuje dopiero w przyszłym tygodniu. Czy mogę być na coś chora? Bardzo proszę o poradę i pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skrót HDW to odchylenie standardowe dla stężenia hemoglobiny w krwinkach czerwonych wyrażanego w g/dl. Ma znaczenie przy nieprawidłowościach dotyczących MCHC i innych parametrów układu czerwonokrwinkowego. Jeśli wyniki są w normie, to samo HDW nie ma większego znaczenia diagnostycznego, i nie należy przejmować się jego za niską wartością.

Pozdrawiam.

Przemysław Zarzeczny

Skrót HDW oznacza odchylenie standardowe dla stężenia hemoglobiny w krwinkach czerwonych wyrażonego w jednostce g/dl. Analiza tego parametru ma zastosowanie wyłącznie w przypadku łącznej interpretacji wraz z parametrami MCH i MCHC oraz HGB i HCT.
Samodzielna interpretacja wartości HDW nie ma zastosowania i nie należy się przejmować nieprawidłowym wynikiem, który nie mieści się w granicach referencyjnych podanych przez laboratorium.

Parametr HDW bada się dla oceny tzw. wybarwienia krwinek czerwonych, czyli stopnia zawartości czerwonego barwnika, którym jest hem białka hemoglobiny. Ocenę barwy krwinek czerwonych zależnej od zawartej w nich hemoglobiny przeprowadza się wykonując rozmaz krwi. Pozwala to na ocenę przygotowanego preparatu krwi pod mikroskopem.
Anizochromia, czyli różne wybarwienie krwinek czerwonych (erytrocytów) może pojawić się w sytuacji, kiedy krwinki są nadbarwliwe (hiperchromia) lub niedobarwliwe (hipochromia).
Oznaczenie HDW najczęściej jest nieprawidłowe u pacjentów z niedokrwistością (w tych przypadkach zmianom ulegają także inne wartości zawarte w morfologii krwi, jak np. HGB i całkowita liczba krwinek czerwonych).

Podsumowując: Pojedyncza analiza parametru HDW nie ma znaczenia klinicznego i nie należy się przejmować wynikiem jeśli pozostałe wartości są prawidłowe. Jeśli chodzi o żywienie, warto zwrócić uwagę na większą podaż produktów zawierających żelazo oraz kwas foliowy i witaminę B12 (kobalaminę).