Co może wpływać na brak okresu u 27-latki?

Dzień dobry. Mam pytanie do lekarza. Nie dostaje przez dluzszy czas miesiaczki. Przez ponad miesiac. Zwykle mam w miare regularne. Dostaje zwykle co miesiac. Nieraz nierowne dni. Odstep czasu tydzien poltora tygodnia nieraz. Ostatnio zyje troche w stresie mamy nerwowy czas. :) Nie robilam wynikow badan w tym kierunku. Ostatnio tez nie mam na to czasu. Jest tez pandemia koronawirusa. Wiec nie chce sie zarazic w przychodni od kogos. Jak wymusze czyms okres jakies lekarstwo lekkie lub zioła bezpieczne? Prosze o porade. Niepokoje sie bo to juz dlugi czas. Żyje w napięciu. :) prosze o jakiekolwiek porady :) dziekuje :)

Redakcja abcZdrowie

Witam,

brak miesiączki może oznaczać nie tylko ciążę, ale i problemy ginekologiczne. W związku z tym konieczna jest wizyta w gabinecie, aby ginekolog mógł przeprowadzić z Panią wywiad lekarski oraz znaleźć przyczynę zatrzymania miesiączki.

Wśród możliwych przyczyn braku okresu znajdują się: zaburzenia hormonalne, choroby tarczycy czy zespół policystycznych jajników. Na cykl miesiączkowy wpływają również podróże, odchudzanie, aktywność fizyczna, dieta oraz wspomniany przez Panią stres. Problemy z miesiączkowaniem pojawiają się także po zakończeniu antykoncepcji hormonalnej lub na skutek przyjmowania niektórych leków.

Próby przyspieszania okresu na własną rękę mogą nie pomóc, jeśli boryka się Pani z problemami natury ginekologicznej, dlatego mimo wszystko zachęcamy do skorzystania z wizyty lekarskiej.

Więcej przyczyn braku miesiączki znajdzie Pani w naszym artykule dostępnym poniżej: https://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-przyczyny-braku-okresu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.