Co może znaczyć paniczny strach bez jakiegoś określonego powodu?

Witam. Od czasu do czasu nieregularnie przytrafia mi się dość dziwna przypadłość, podczas której nagle zaczynam odczuwać paniczny strach bez jakiegokolwiek powodu. Pierwszy raz zdarzyło mi się to odczuwać po popołudniowej drzemce, chociaż nie mam w zwyczaju robić sobie popołudniowe drzemki. Nagle po obudzeniu zacząłem się panicznie bać, chociaż nie miałem czego i sam sobie w głowie zadawałem pytanie czemu się tak boję, skoro nie mam powodów. Było to uczucie nad którym nie mogłem zapanować i dopiero po paru chwilach samo odpuściło. To odczucie się nieregularnie powtarzało, zarówno podczas wypoczynku w domu, jak i w pracy. Bałem się panicznie nie mając powodu i musiałem kilka chwil odczekać, aby to uczucie mi przeszło. Co to właściwie było? Czy to były jakieś symptomy choroby psychicznej?

Witam Pana,
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywała Pan jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Utrzymujący się niepokój, a nawet „paniczny strach
bez jakiegokolwiek powodu”, i pozostałe objawy mogą
wskazywać na rozwijające się zaburzenia lękowe.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić tylko podczas
osobistej konsultacji, po wnikliwym wywiadzie i zbadaniu
okoliczności, które doprowadziły do opisanych zaburzeń.
Bardzo ważne jest, żeby Pana problem został prawidłowo
zdiagnozowany i żeby Pan rozpoczął leczenie, psychoterapię.
Proszę nie zwlekać, bowiem objawy będą się nasilać
i mogą prowadzić do pogarszania się Pani stanu zdrowia
psychicznego
.
Proszę jak najprędzej skonsultować problem z psychoterapeutą.
Terapeuta pomoże Panu odzyskać spokój, równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
https://psycholog24online.pl/

Witam Pana,

emocje uwarunkowane są biologicznie, pełnią funkcję przystosowawczą "walcz lub uciekaj"- złość i strach, motywują organizm do działania, bodziec - reakcja; zwykle wiemy czego się boimy . Lęk czujemy irracjonalnie, na wszelki wypadek, błędne koło paniki - lęk napadowy,- ilość, częstość i okres powtarzania się = zaburzenie lękowe, nerwicowe wymagana jest szczegółowa diagnostyka i ukierunkowane, systematyczne leczenie metodą psychoterapii, skuteczny jest paradygmat poznawczo - behawioralny. Objawy pojawiają się w sytuacjach w których brak jest rzeczywistego zagrożenia; drżenie, uczucie gwałtownego bicia serca (tachykardia), bóle w klatce piersiowej, skrócony i przyspieszony oddech - uczucie duszności, wrażenie dławienia się - uczucie guli w gardle, zawroty głowy, suchość w jamie ustnej, silne pocenie się, uderzenia gorąca, drgawki, bladość, omdlenia, nudności, drętwienia czy mrowienia w różnych częściach ciała. Zachęcam Pana do szczegółowej diagnostyki i jeśli będzie potrzeba, wymagane jest leczenie.
Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś

Mgr Angelika Urban Psycholog

Witam. Byłabym daleka od tego, że ma Pan napady paniki bez powodu. Wydaje mi się, że powód jest, tylko nieuświadomiony. Życie w lęku nie jest łatwe. Domyślam się, że musi go być dużo skoro pyta Pan czy są to symptomy choroby psychicznej. Nie muszą być, zresztą żadnego zaburzenia nie diagnozuje się na podstawie jednego objawu. Myślę, że warto złożyć wizytę u psychoterapeuty lub lekarza psychiatry w celu przyjrzenia się ogólnemu stanowi Pana funkcjonowania. Angelika Urban, pozdrawiam