Co może znaczyć silny ból głowy po prawej stronie?

Witam. Od 3 dni mam napady silnego bólu głowy po prawej stronie. Boli tak pulsująco jakby ktoś mnie mocno czymś uuderzył, to trwa parę minut i tak po kilka razy dziennie.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból głowy to objaw, który informuje o wielu różnych przypadłościach. Z pewnością warto skonsultować się lekarzem, który przeprowadzi dokładny wywiad i skieruje na badania diagnostyczne – bez tego trudno wskazać jednoznaczną przyczynę Pani dolegliwości. Najczęściej pulsujący ból głowy to wynik stresu, migreny, problemów z zatokami lub kręgosłupem. Często wysiłkowy ból głowy daje objawy uczucia pulsowania po jednej stronie czoła bądź potylicy. Taki rodzaj dolegliwości może wystąpić z powodów poważnych (guza mózgu), jak i bardzo błahych, jak spożywanie zimnych pokarmów. W tym ostatnim przypadku, przy podrażnieniu nerwu trójdzielnego, mózg szybko chce zwiększyć temperaturę ciała i zwiększa ukrwienie – w następstwie pojawia się uczucie pulsowania. Jak Pani może zauważyć, możliwa jest cała gama rozmaitych schorzeń, dlatego nie warto lekceważyć tego stanu rzeczy i porozmawiać ze specjalistą.

Jak już wspominano powyżej, pierwszym podstawowym narzędziem diagnostycznym jest wywiad – lekarz powinien wiedzieć w jakich okolicznościach pojawia się ból, co go poprzedza (np. jedzenie, wysiłek fizyczny), jakie czynniki zewnętrzne wyciszają dolegliwości. Te dane warto spisywać, określając każdorazowo czas trwania ataku i jego intensywność. Dodatkowo w tym czasie zachęcamy do szczególnej dbałości o regularny sen i dużą dawkę odpoczynku.

Nasi czytelnicy zadawali podobne pytania w temacie jednostronnego bólu głowy, zapraszamy by spojrzeć na odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednostronny-bol-glowy-i-prawego-oka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przeszywajacy-bol-po-prawej-stronie-z-tylu-glowy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-silne-bole-prawej-strony-glowy-i-tylu-karku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.