Co może znaczyć taki wygląd twarzy?

Dzień dobry.Od dłuższego czasu borykam się z pulchna twarzą. Jestem chuda ważę 45 kg na wzrost 160i tylko opuchlizna jest na twarzy.Nie wiem od czego to może być.Ćwiczę w domu na macie i na piłce.Przez ostatni rok miałam problem z trądzikiem,już jest lepiej ale nadal są blizny(używałam masci od dermatologa mocniejszych i słabszych). Włosy tez się przetłuszczają i myje je codziennie.Nie mam pojęcia czy ma to jakiś związek z twarzą. Moje powieki są tez dość opuchnięte i przez to oczy są małe.Liczę na odpowiedz i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

dolegliwości, które Pani wspomina, to jest: opuchlizna twarzy, problemy z cerą oraz przetłuszczanie się włosów mogą wskazywać na zaburzenia hormonalne.

Zdecydowanie nie ma to związku z nadmiernymi kilogramami, stąd wątpliwe jest, by jakiekolwiek ćwiczenia poprawiły wygląd twarzy. Wśród zaburzeń czy chorób, powodujących pojawienie się trądziku czy opuchlizny można wymienić choćby autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli chorobę Hashimoto.

W jej przebiegu w tkance podskórnej odkładają się glikozaminoglikany, które to substancje powodują obrzęk – pogrubienie rysów twarzy, opuchliznę powiek itd.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/obrzek-sluzowaty.

Również zaburzenia endokrynologiczne powodujące przetłuszczanie się włosów czy trądzik można zaobserwować w chorobie PCOS. Warto sprawdzić także panel hormonów płciowych – nadprodukcja męskich hormonów płciowych – androgenów. To właśnie one oddziałują na gruczoły łojowe, prowadząc do ich nadmiernej aktywności, czego skutkiem może być trądzik lub przetłuszczanie włosów.

Odsyłam do artykułu, być może będzie pomocny: https://portal.abczdrowie.pl/przyczyny-tradziku.

Proszę skonsultować się z lekarzem, być może konieczne będzie skierowanie Pani do endokrynologa. Warto także wykonać podstawowe badania krwi, w tym oznaczyć hormony tarczycy.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-hormonow-tarczycy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.