Czy te wszystkie dolegliwości są ze sobą powiązane?

Dzień dobry. Mam 20 lat i od dłuższego czasu zmagam się z wypadaniem włosów, trądzikiem oraz nerwicą natręctw. Na ostatnich badaniach krwi mój poziom TSH wyniósł 5.8. Chciałem zapytać czy te dolegliwości zwłaszcza wypadnie włosów oraz trądzik mogą być od tego zależne. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Jeżeli chodzi o dwie pierwsze dolegliwości, o których Pan pisze, możemy przypuszczać, że występują one na tle zmian hormonalnych. Trądzik jako przewlekła choroba pojawia się w wyniku zaburzenia pracy gruczołów włosowo-łojowych, co prowadzi do produkcji nadmiernej ilości sebum. Powoduje to zatykanie porów w wyniku czego dochodzi do stanów zapalnych. Trądzik u dorosłych może obejmować wiele partii skóry, nie tylko twarzy i wymaga bardziej zaawansowanego leczenia i odpowiedniej codziennej higieny.

Wypadanie włosów u mężczyzn to bardzo częsta przypadłość. Główną przyczyną są predyspozycje genetyczne, choroby autoimmunologiczne, stres oraz zaburzony poziom androgenów. Pod wpływem działania tych hormonów włosy stają się cieńsze, słabsze i podatne na wypadanie.

W przypadku obu tych schorzeń proponujemy konsultację z lekarzem dermatologiem, który ustali właściwy kierunek leczenia oraz zleci dalszą diagnostykę. Dodatkowo może Pan skonsultować się z lekarzem endokrynologiem, aby mógł Pan wykonać badania pod kątem chorób autoimmunologicznych tarczycy.

Pomocna tu będzie odpowiednia dieta, bogata w witaminy i składniki odżywcze, wyeliminowanie węglowodanów, zmniejszenie sytuacji stresowych oraz właściwa, codzienna pielęgnacja skóry głowy i twarzy.

W przypadku problemu, jakim jest nerwica natręctw proponujemy, aby skorzystał Pan z konsultacji psychologa. Pomoże on ustalić przyczynę tego schorzenia oraz możliwości jego wyeliminowania, w celu poprawy komfortu fizycznego i psychicznego.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-hormonalne-u-mezczyzn-testosteron-estrogen-luteina-folikulotropina-prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/wypadanie-wlosow-przyczyny-i-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-u-mezczyzn-to-niemeski-problem

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-nerwica-natrectw

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.