Co może znaczyć ten brak czucia w palcach?

Dzień dobry ! W dniu 29.05.2020 czyli prawie 4 tyg temu, miałem operację na stopę dokładnie ( Osteotomia wg. Weila 2 i 3 kości śródstopia stopy prawej ) moje pytanie jest następujące w tych 2 palcach co były poddane operacji nie mam w nich czucia, 3.07.20 idę na zdjęcie i kontrolę do lekarza ,ale czy to jest normalne że nie mam w nich czucia, czy źle coś zrobili I podlega to jeszcze raz operacji i nie zawsze Ale bardzo często boli że nie mogę z bólu wytrzymać i noce nie przespane I chodzę o kulach w tym bucie. Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Marcin

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wskazane byłoby skonsultowanie opisanych przez Pana dolegliwości z chirurgiem, który dokonywał operacji.

W przypadku osteotomii czas powrotu do sprawności pacjenta to okres 6-8 tygodni, podczas których mogą wystąpić powierzchniowe zaburzenia czucia w okolicach rany pooperacyjnej. Takie dolegliwości obejmują drętwienie, mrowienie, czasem nawet przeczulicę. Zachęcam do lektury artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/osteotomia.

Ból, o którym Pan pisze również jest naturalny w procesie gojenia tkanek i powinien powoli ustępować, choć może się nasilać na etapie rehabilitacji i ponownego rozpoczęcia obciążenia stawów i aktywizacji kończyny. Natomiast warto wspomnieć, że możliwym powikłaniem, dotyczącym każdej interwencji chirurgicznej, jest wytworzenie się blizny, która będąc gruba czy rozległa, może uciskać okoliczne struktury nerwowe, powodując ból. Jednak by to stwierdzić konieczne jest badanie, w tym być może również USG. Jeśli jest Pan zainteresowany, to więcej o bliznach dowie się Pan z tego materiału: https://uroda.abczdrowie.pl/blizny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.