Co może znaczyć to dziwne uczucie duszności?

Witam mam 23 lata od ponad miesiaca zmagam sie z roznymi odczuciami bo atakow mialem ze 3 pierwszy 23 kwietnia szybkie bicie serca przyspieszony oddech lub nie moglem zlapac oddechu i do tego strach jak sie polewalem zimna woda po karku to tak jak bym nagle mocno westchnol powietrze w pluca nastepny atak mialem tydzien pozniej bylo to szybkie bicie serca no i strach juz bez oddechu poszedlem do lekarza na ekg wykazano ze mam przyspieszone bicie serca zalecono echo serca echo serca wyszlo dobre ze wszystko jest wporzadku i aorta i wszystko ze serce mam zdrowe dostalem lek betaloc po nim zle sie czulem nie moglem zrobic glebokiego oddechu przez dluzszy czas potem nie mialem zadnego ataku tylko uczucie nie pokoju dziwne takie wrazenie albo mialem czasem dusznosc w klatce piersiowej wczoraj grajac na komputerze bylo mi bardzo goraco i dostalem szybkiego bicia serca i mocnego znowu do tego wszedl strach delikatny ktory probowalem opanowac chcialem aby ktos przy mnie byl zazylem lek alprox zalecony od lekarza rodzinnego to jest lek przeciw lękowy uspakajajacy 15/30 minut moje serce spowolnilo stan uspokoil sie ale takie dziwe uczucie dusznosci zostalo dodam ze noce przesypiam cale wszystko jest okej nie dostaje ataku przez sen tylko jak sie wybudze moge sie rano zle poczuc takie dziwne uczucie zamartwienia lub cos boje sie ze moge umrzec o swoje zycie czytam rozne rzeczy na internecie poniewaz badania nawet krwi nic nie wykazaly zrobilem rendgen klatki piersiowej i czekam na wynik bardzo sie przejmuje nie wiem co mam robic ?

Witam Pana,

zachęcam do rozważenia dla siebie pomocy w formie psychoterapii.

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech - niemożność złapania oddechu spowodowana pobudzeniem układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś