Co myśleć o tych stanach przed miesiączką?

Szanowi Państwo, Od pewnego czasu podczas miesiączki jestem przewrażliwiona, znerwicowana, mam wahania nastrojów, nie potrafię nad sobą panować, mam myśli samobójcze i wpadam w szał. Co miesiąc podczas okresu i przed urządzam kłótnie partnerowi. Zazwyczaj odkąd miesiączkuje trudno przechodziłam ten czas w miesiącu, jednak teraz bardziej się nasiliło. Mam 23 lata, nie przyjmuję żadnych tabletek antykoncepcyjnych ani przeciwdepresyjnych. Czy to mogą być przedmiesiączkowe zaburzenia dysforyczne? Co powinnam zrobić? Czy powinnam udać się z tym problemem do ginekologa czy psychiatry? Czy właściwa antykoncepcja pomogłaby na te stany?

Dzień dobry, myśli samobójcze zdecydowanie są wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej. Oprócz tego zalecam konsultację psychologiczną. Wydaje się, że w Pani przypadku objawy napięcia przedmiesiączkowego są skrajnie nasilone. Myślę, że czynniki biologiczne mogą mieć w tym udział, ale czy są decydujące? Rozumiem, że wcześniej tak skrajne stany nie występowały, a są one ściśle związane z relacją z Pani chłopakiem. Czasem w parach zdarza się tak, że dochodzi do konfliktu, jednak brakuje gotowości do skonfrontowania racji, brakuje przestrzeni do otwartego dialogu. Wtedy złość się gromadzi, frustracja się nasila, ale na co dzień jest "zamiatana pod dywan". Warto się zastanowić, czy w Państwa związku nie istnieje taki cichy problem, który Panią gnębi. Ciekawe byłoby też określenie jak generalnie wygląda relacja, czy faktycznie poza kilkoma dniami w miesiącu - czuje się Pani dobrze w tym związku? Rozmowa ze specjalistami na pewno pomoże Pani znaleźć możliwe rozwiązania tej trudnej sytuacji. Pozdrawiam serdecznie. Kamila Dziwota