Co oznacza guz sitowaty tarczycy?
Guz sitowaty tarczycy 3mm wykryty podczas badania usg. Czy jest się czym martwić? Czy to może być zmiana rakowa. Lekarz każe czekać 6 msc na kolejne usg. Tarczyca echogenicziczna. Diagnoza Hashimoto. Przeciwciała tarczycy bardzo wysokie. Zażywam lewotyrosyna 50mg od roku. Dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy serdecznie,
guz tarczycy o średnicy 3 mm nie jest dużych rozmiarów i w większości przypadków nie ma on charakteru złośliwego. Na podstawie samego badania USG, nie można jednak całkowicie wykluczyć złośliwości, dlatego też zaleca się stałą kontrolę i obserwację.
Często zdarza się, że takie guzki mogą pozostać stabilne lub wręcz zmniejszyć się z czasem. Lekarz zalecając ponowne badanie USG za 6 miesięcy, chce sprawdzić, czy guz zmienia rozmiar lub charakter. W razie potrzeby będzie mógł skierować Panią na biopsję lub zalecić dodatkowe badania.
Biorąc pod uwagę fakt, że choruje Pani na chorobę Hashimoto, ważne jest, aby kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy również unikać palenia papierosów oraz ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ te czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka tarczycy.
Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie