Co oznacza guz sitowaty tarczycy?

Guz sitowaty tarczycy 3mm wykryty podczas badania usg. Czy jest się czym martwić? Czy to może być zmiana rakowa. Lekarz każe czekać 6 msc na kolejne usg. Tarczyca echogenicziczna. Diagnoza Hashimoto. Przeciwciała tarczycy bardzo wysokie. Zażywam lewotyrosyna 50mg od roku. Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

guz tarczycy o średnicy 3 mm nie jest dużych rozmiarów i w większości przypadków nie ma on charakteru złośliwego. Na podstawie samego badania USG, nie można jednak całkowicie wykluczyć złośliwości, dlatego też zaleca się stałą kontrolę i obserwację.

Często zdarza się, że takie guzki mogą pozostać stabilne lub wręcz zmniejszyć się z czasem. Lekarz zalecając ponowne badanie USG za 6 miesięcy, chce sprawdzić, czy guz zmienia rozmiar lub charakter. W razie potrzeby będzie mógł skierować Panią na biopsję lub zalecić dodatkowe badania.

Biorąc pod uwagę fakt, że choruje Pani na chorobę Hashimoto, ważne jest, aby kontynuować leczenie zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy również unikać palenia papierosów oraz ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ te czynniki mogą zwiększać ryzyko rozwoju raka tarczycy.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.