Co oznacza ten guz wykryty na USG tarczycy?
Witam na USG tarczycy wykryto mi guza na prawym płacie 4,5 cm na 2,2 cm lity z widocznymi zwapnieniamy. Lekarz dopiero za mc bardzo się stresuje czy zwanienie oznacza raka?

MĘŻCZYZNA, 45 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowny Panie,
Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Jednakże każdą wykrytą nieprawidłowość należy skonsultować z lekarzem, dlatego bardzo dobrze, że taka wizyta jest już umówiona.
Nie wspomniał Pan, z jakiego powodu było wykonane badanie USG tarczycy, a także, czy występują pewne choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia.
Trudno z racji odległości dokładnie ocenić Pana stan zdrowia. Tylko lekarz endokrynolog może precyzyjnie zinterpretować dany wynik diagnostyki obrazowej i podjąć decyzję o dalszym postępowaniu oraz ewentualnym leczeniu.
Nie każda zaobserwowana zmiana musi oznaczać coś niepokojącego. Wykryty guzek prawdopodobnie będzie do dalszej obserwacji w bliższej przyszłości lub poddany dalszemu badaniu w postaci biopsji.
Jeżeli dany typ guza będzie wymagał ingerencji chirurgicznej, lekarz podejmie decyzję o takim działaniu, aby poprawić Pana stan zdrowia.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/guz-tarczycy-charakterystyka-zmiany-lagodne-rak-tarczycy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-ktore-moga-swiadczyc-o-raku-tarczycy
https://portal.abczdrowie.pl/nietypowe-objawy-raka-tarczycy-wideo