Co oznacza NEU% w hematologii?

Witam, proszę o pomoc. Pytanie powodowane jest tym, iż syn mój ma 3 lata i ma podwyższone NEU% (55), a zakres referencyjny wynika, że powinno być 27-51 . Czy jest to jakiś problem? Czy może to być związane z poważnym problemem? Jeżeli tak  to z jakim konkretnie? Czy powinno się wykonać jeszcze inne badania na potwierdzenie tych badań, które wykonano teraz? Wszelkie normy u dzieci, które są poza skalą strasznie mnie denerwują i martwią. Nie wiem czym w ogóle jest to NEU? Jakie ma znaczenie dla zdrowia? Z kim powinnam to skonsultować? Bardzo proszę o pomoc bo wizytę u hematologa mam dopiero za miesiąc. Z góry dziękuję za odpowiedź.Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie!

Neu w hematologii to skrót od "neutrocyty", czyli inaczej granulocyty - podtyp białych krwinek odpowiedzialnych za walkę z bakteriami. Trudno dokonać analizy na podstawie pojedynczego wyniku - i to zapewne z tzw. pomiaru automatycznego w morfologii. O wiele większe znaczenie ma bezwględna ilość neutrocytów (określana jako tys./l), a jeśli odsetek, to w ocenie rozmazu ręcznego.

Podwyższona liczba granulocytów towarzyszy najczęściej infekcjom bakteryjnym. Proponuję powtórzyć badanie z rozmazem ręcznym za 2-3 tygodnie. Jeżeli dziecko poza tym nie ma dolegliwości, nie przejmowałabym się zbytnio takim wynikiem.

Pozdrawiam serdecznie

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

NEU w morfologii krwi to skrót od neutrofilów. Inaczej nazywane są one granulocytami obojętnochłonnymi i stanowią jedną z populacji białych krwinek (leukocytów).

Funkcją tychże właśnie białych krwinek jest przede wszystkim eliminowanie patogennych drobnoustrojów, przede wszystkim. Zwiększona ilość neutrofilów związana jest przede wszystkim z zakażeniami bakteryjnymi.

Proszę jednak zwrócić uwagę na to, że podany przez Panią wynik w niewielkim stopniu odbiega od normy. W całościowej analizie stanu Pani dziecka przydatna byłaby również znajomość całkowitej (a nie procentowej) liczby neutrofilów, ale i inne parametry. Tak naprawdę morfologię oceniać należy całościowo, a nie na podstawie zaledwie jednego z wielu jej parametrów.

Warto również podkreślić to, że rzeczywiście – wyniki badań laboratoryjnych odgrywają współcześnie bardzo dużą rolę w diagnozowaniu i leczeniu chorych, jednakże one same nie są najistotniejsze w całym procesie leczniczym. Zawsze na pierwszy plan wysuwa się pacjent i występujące u niego dolegliwości. Aby móc wnioskować o tym, co doprowadziło do zwiększenia ilości neutrofilów we krwi Pani dziecka, konieczne byłoby przeanalizowanie tego, czy u Pani syna występują jakieś dolegliwości. Czy malec gorączkował w ostatnim czasie? Czy przebył on jakąś infekcję? Czy boryka się z kaszlem, katarem, bólem gardła lub jakimikolwiek objawami, które mogłyby sugerować infekcję? Uzyskanie odpowiedzi na te, a także kilka innych pytań zdecydowanie ułatwiłoby odpowiedź na pytanie o to, co konkretnie mogło być przyczyną podwyższenia odsetka neutrofilów u Pani dziecka.