Co oznacza ta opuchlizna pośladka?

Dzień dobry. 3 tygodnie temu mialam ropień Bartholina.Obyło się bez nacinania,sam się opróżnił,brałam antybiotyki, robilam przymoczki z kwasu bornego.Po około tygodniu pojawiła się po tej samej stronie opuchlizna dołu pośladka.Jest spora,nie mogę siedzieć.Pośladek nie jest czerwony i ucieplony.Usg TRUS odbytu nic nie wykazało. Brałam zinnat, teraz amoksiklav.Do tego biorę Aescin i robię okłady z szarego mydła.Jest o tyle lepiej, że aktualnie ból jest głównie podczas siedzenia - jestem w stanie usiedzieć max 20min. Co to może być? Bylam u chirurga,proktologa,którzy oprócz opuchlizny niczego nie stwierdzili niepokojącego.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że odbyła Pani kontrolne wizyty u lekarza specjalisty, a także zastosowała właściwe leczenie, aby rozwiązać aktualny problem zdrowotny.

Ropień Bartholina jest zmianą zapalną. Jest skutkiem procesu nadważenia torbieli przez takie grupy bakterii, jak gronkowce, paciorkowce czy ziarenkowce. Cechą charakterystyczną jest występowanie silnych dolegliwości bólowych, zwłaszcza podczas siedzenia i chodzenia.

Prawdopodobnie leczenie, które Pani zastosowała było prawidłowe. Należy próbować wszystkich metod, aby uniknąć nacięcia, gdyż jest to ostateczność. Można by z domowych sposobów wypróbować nasiadówki z kory wierzby, rumianku, Altacetu, a także różnych mieszanek ziołowych.

Z racji znacznej odległości, trudno jest ocenić całościowo przebieg Pani leczenia. Proponujemy, więc konsultację z lekarzem chirurgiem, który zdecyduje o ewentualnej modyfikacji leczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-gruczolu-bartholina-powstawanie-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/gruczol-bartholina-budowa-i-funkcje-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.