Co oznacza taki wynik badania krwi u 28-latki?

Dzień dobry dostałam wyniki z badania krwi i jestem zaniepokojona, proszę o interpretację. -cholesterol nie-HDL 133 -cholesterol LDL 124 -trójglicerydy 43 -cholesterol HDL. 65 -cholesterol całkowity 198 Proszę o odpowiedź.

Dzień dobry. Nie ma powodów do obaw. Badanie wykazało nieco podwyższony poziom cholesterolu LDL (jest to jedyna istotna nieprawidłowość). Nie jest to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, choć w długotrwałej perspektywie może takie się stać (jeśli nic się z tym nie zrobi). Myślę, że uda się obniżyć go do normy z pomocą odpowiedniej diety (z ograniczeniem przede wszystkim tłuszczy zwierzęcych) i zwiększenia aktywności fizycznej. Lato jest na to idealnym momentem. Proszę wzbogacić dietę o różnorodne warzywa i owoce oraz dbać o spożywanie produktów pełnoziarnistych. Dodatek niewielkiej ilości (garść dziennie) orzechów, tłustych ryb oraz awokado będzie mile widziany. Do tego niewielkie ilości (łyżka dziennie) dobrej jakości oliwy lub innego zimnotłoczonego oleju. Po 3 miesiącach warto wykonać kontrolny lipidogram. W razie utrzymywania się podwyższonego stężenia LDL można rozważyć stosowanie suplementu z monakoliną K (wyciąg z czerwonego ryżu). Jeśli leczy się Pani z powodu cukrzycy lub schorzenia układu krążenia, wynik należy skonsultować z lekarzem prowadzącym.