Co oznacza taki wynik kolonoskopii u 22-latka?

Dzień dobry, Jestem w trakcie diagnostyki przewlekłych biegunek. Miałem wykonaną gastroskopię i kolonoskopię. Do lekarza idę dopiero za jakiś czas, dlatego chciałem zapytać tutaj o wstępną interpretację wyniku z kolonoskopii. Endoskopowo bez zmian. Wynik badania patomorfologicznego: A. Dwa fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego o zachowanej architektonice kosmków. W blaszce właściwej hiperplastyczny odczyn grudkowy (wynik potwierdzono barwieniami IHC: CD20, CD3 i Ki-67.) B, C, Cztery wycinki z jelita grubego o obrazie w granicach normy. Co może oznaczać ten opis? Czy wskazuje na aktywne lub przebyte zapalenie w jelicie cienkim?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem zdrowia. Bardzo dobrze, że została podjęta pełniejsza diagnostyka, aby odnaleźć przyczynę wskazanych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Nie wspomniał Pan, czy występują jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowana są na stałe jakieś leki, które wpłynęłyby na wynik badania.

Analizując przedstawiony wynik badania endoskopowego, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie wystąpiły żadne niepokojące zmiany oraz aktywny stan zapalny.

Natomiast w przypadku badania patomorfologicznego, można by stwierdzić, że wyodrębniony hiperplastyczny odczyn grudkowy mógłby odpowiadać polipowi. Jest to zmiana w obrębie błony śluzowej jelita i rzadko wymaga ingerencji chirurgicznej.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem, który po ocenie obrazu patomorfologicznego decyduje o dalszych krokach i ewentualnym leczeniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/polipowatosc-jelita-grubego

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-przewodu-pokarmowego

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.