Co oznacza taki wysoki poziom żelaza?

Dzień dobry. Niepokoją mnie moje wyniki krwi. Wskaźnik P-LCR wynosi 43,9% przy normie 13,0 — 43,0 żelazo 179µg/dl przy normie 55 — 140 Ferrytyna 47,2 ng/mL przy normie 13,0 — 150,0, hemoglobina 14,1 g/dL przy normie 12,0 — 16,0 Wszelkie pozostałe wyniki morfologii są w normie ale martwi mnie poziom żelaza, ponieważ na wysokim poziomie utrzymuje się od trzech lat. Mam 27 lat, jestem osobą aktywną, która zdrowo się odżywia, choruje na niedoczynność tarczycy oraz insulinooporność, mam wszczepiony implant antykoncepcyjny implanon, biorę euthyrox i siofor. Co może być możliwą przyczyną takiego stanu i czy jest to normalne? Jeśli nie to do jakiego specjalisty powinnam się kierować?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi i jest pod opieką specjalistyczną ze względu na istniejące choroby przewlekłe.

Regularne badania są najlepszą i najprostszą profilaktyką w kierunku wielu chorób. Dzięki takiej czynności można potwierdzić lub wykluczyć poważniejsze schorzenia, a także ocenić ogólny stan funkcjonowania organizmu.

Biorąc pod uwagę przedstawione wyniki krwi, można by stwierdzić, że większość parametrów wystąpiło w ustalonych normach referencyjnych. Jedynie żelazo wystąpiło ponad przyjętą wartość.

Nie jest to jednak duże odchylenie, ale na pewno wymagałoby kontroli w bliższej przyszłości. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Znaczny nadmiar żelaza mógłby świadczyć o stanach zapalnych wątroby, WZW B lub C, niealkoholowym stłuszczeniu wątroby, czy porfirii skórnej.

Z racji odległości, trudno jednoznacznie stwierdzić, jaka mogłaby być przyczyna takiego stanu, Dlatego też zalecamy Pani konsultację z lekarzem hematologiem lub internistą. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce i postępowaniu.

Możliwe, że trzeba będzie wykonać poziom prób wątrobowych w surowicy krwi, a także USG jamy brzusznej.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zywienie.abczdrowie.pl/nadmiar-zelaza

https://portal.abczdrowie.pl/zelazo

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.