Co oznacza takie brunatne plamienie?

Witam, od 5 lat biorę regularnie belare. W tym miesiacy zostało mi jeszcze 5 tabletek do końca opakowania i pojawiło się u mnie plamienie w postaci brunatnej wydzieliny, która nie leci cały czas tylko co jakiś. Raz bardziej brunatne raz bardziej czerwone, przypominające poczatek okresu. Czy jest się czym martwić? Zaznaczę, że zaczęłam sie odchudzać.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw.

Podczas stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą występować plamienia śródcykliczne, które najczęściej są jednym z działań niepożądanych. Mimo to nie wpływają one na skuteczność tej formy antykoncepcji.

Zmiana sposobu odżywiania również mogła mieć w tym przypadku znaczenie, dlatego bardzo możliwe, że plamienia wystąpiły z powodu odchudzania, które może wpływać na gospodarkę hormonalną.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dieta-a-krwawienie-podczas-zazywania-tabletek-antykoncepcyjnych-co-z-ochrona,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-dieta-moze-wplynac-na-antykoncepcje-i-wywolac-brazowe-plamienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.