Co oznacza ten kłujący ból w ciąży?

Witam ma 25 lat i jestem w 7 tygodniu ciąży. Od początku ciąży pobolewa mnie jajnik, to jest ból bardziej kujący, który trwa tylko chwile a później znika. Mam tak pare razy w ciągu dnia. Czy to może być coś poważnego? Następna wizytę mam dopiero końcem marca. Dodam iż to jest moja druga ciąża, ponieważ pierwsza poroniłam. Proszę o szybka odpowiedz. Z góry bardzo dziękuje

Redakcja abcZdrowie

Witam,

ból jajników to jeden z częstszych objawów występujący na każdym etapie ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze. W większości przypadków związany jest on z rozrostem macicy i uciskiem narządów wewnętrznych przez rosnący płód. Kobiety odczuwają wówczas kłucie, ciągniecie lub pobolewanie w okolicy podbrzusza. Może ono występować po jednej lub po obu stronach i mieć różny charakter.

Na podobne pytania odpowiadali już nasi eksperci, m.in. pod adresem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-prawego-jajnika-w-ciazy czy też https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silny-bol-jajnika-w-4-miesiacu-ciazy.

Mimo, że ból podbrzusza w ciąży najczęściej wynika ze zmian fizjologicznych, to warto skonsultować jego występowanie z lekarzem prowadzącym. Może się bowiem okazać, że ból jajnika w ciąży oznacza zapalenie, obecność torbieli, zapalenie przydatków, a nawet zbliżający się poród lub poronienie.

Konieczna jest więc konsultacja lekarska oraz ewentualne badanie.

Więcej o bólu jajników przeczyta Pani tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/bol-jajnikow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.