Zapytaj lekarza

7 4 0 , 1 0 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Nerwica - kiedy warto udać się do specjalisty?

Witam serdecznie. Takie rozpoznanie określa zaburzenia emocjonalne nieokreślone, czyli takie, których nie można przyporządkować do żadnej konkretnej kategorii diagnostycznej (objawy są niespecyficzne).

http://www.slomka.org/

0

Witam,

Skrót ten dokładnie oznacza : F93.9 - Zaburzenie emocjonalne okresu dzieciństwa, nie określone. Wynika z tego że nie można przyporządkować objawów Pani córki do żadnej z następujących kategorii:

F93.0 - Lęk przed separacją w dzieciństwie
Powinien być rozpoznawany tylko wtedy, gdy strach przed separacją jest głównym źródłem lęku i gdy lęk pojawił się w okresie wczesnego dzieciństwa. Od normalnego lęku przed separacją różni się znacznie większym natężeniem oraz poważnymi trudnościami funkcjonowania społecznego.

F93.1 - Zaburzenie lękowe w postaci fobii w dzieciństwie
Są to lęki w dzieciństwie, które odznaczają się znaczną specyficznością rozwojową, większym niż w normie natężeniem i pojawiają się (do pewnego stopnia) u większości dzieci. Inne lęki, które pojawiają się w dzieciństwie (np. agorafobia), ale nie są normalnym elementem rozwoju psychospołecznego.

F93.2 - Lęk społeczny w dzieciństwie
Zaburzenie to cechuje przesadna ostrożność wobec obcych i lęk przed nowymi, nieznanymi lub społecznie zagrażającymi sytuacjami. Kategoria ta powinna być stosowana wyłącznie wtedy, gdy lęk pojawia się we wczesnym dzieciństwie i różni się od zwykłego lęku zarówno stopniem natężenia, jak i towarzyszącymi objawami.

F93.3 - Zaburzenie związane z rywalizacją w rodzeństwie
Pewne zaburzenia emocjonalne występują u większości małych dzieci tuż po urodzeniu się młodszego brata lub siostry. Zaburzenie związane z rywalizacją w rodzeństwie powinno być rozpoznawane tylko wtedy, jeżeli zarówno stopień nasilenia, jak i trwałość zaburzeń odbiegają od normy.

F93.8 - Inne zaburzenia emocjonalne okresu dzieciństwa
Zaburzenie tożsamości
Nadmierny lęk

W praktyce oznacza to więc, iż objawy które występują u Pani córki mogą zawierać mieszaninę tych wymienionych wyżej.

Najwięcej informacji będzie w stanie udzielić Pani córki lekarz prowadzący lub psycholog.

Pozdrawiam
Karolina Kapias
www.strefarozwoju.org.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy