Co oznacza wynik badania na toksoplazmozę u 27-latki?

Witam , odebrałam dzisiaj wyniki na toksoplazmoze w których igg wyszło >300 a igm 0.06 przy czym w poprzedniej ciąży miałam już przeciwciała igg na poziomie 275 a igm 0.11. Czy mam teraz się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Możemy przypuszczać, że wykonywała Pani kontrolne badanie przeciwciał, będąc już w kolejnej ciąży.

Badanie przeciwciał przeciwko toksoplazmozie jest bardzo istotne w przypadku planowania ciąży oraz jej utrzymania.

Przeciwciała w klasie IgG pozwalają na stwierdzenie, czy było obecne zakażenie toksoplazmozą oraz na jakim jest ono poziomie. W przypadku, gdy ta wartość rośnie, należy określić, kiedy mogło dojść do zarażenia.

Obecność przeciwciał w obu klasach mogłoby wskazywać na świeże zakażenie, wymagające właściwego leczenia. W przypadku braku przeciwciał w grupie IgM, a wystąpieniu w IgG nie ma aktualnego zakażenia, tylko to, które wystąpiło w przeszłości.

Wskazana byłaby konsultacja z lekarzem ginekologiem lub specjalistą chorób zakaźnych w celu rozwiania wszelkich wątpliwości. Możliwe, że będzie wymagane powtórzenie badań w niedalekiej przyszłości.

Życzymy Pani dobrego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-zarazenia-toksoplazmoza-w-ciazy-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/toxoplasma-gondii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.