Co oznacza wynik badania poziomu kwasu foliowego?

Poziom kwasu foliowego? Moj wynik to 3,11ng/ml Nie planuje ciazy ale dlugi czas mam zle samopoczucie czy to moze byc wynikiem tego? Jaki preparat przyjmowac zeby podnieść poziom kwasu?
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Najczęstsze błędy w odczycie poziomu cukru we krwi

Dzień dobry,

Zbyt niski poziom kwasu foliowego może mieć wpływ na Pani gorsze samopoczucie, ponieważ jego prawidłowy poziom wpływa korzystnie na układ nerwowy , w tym mózg. . W aptekach dostępny jest kwas foliowy w małych dawkach bez recepty: 0,4 mg. Większe dawki 5 i 15 mg dostępne są wyłącznie na receptę. Jeśli chodzi o produkty spożywcze bogate w kwas foliowy, to jeśli nie ma Pani przeciwwskazań może Pani częściej spożywać: warzywa - głównie w szpinak, sałatę, kapustę, szparagi, czy brokułu. Kas foliowy w większych ilościach znajduje się również w kalafiorze, brukselce, oraz w mniejszych ilościach w pomidorach, grochu, fasoli, soczewicy, soi, buraku, słoneczniku, orzechach, drożdżach piwowarskich, wątrobie, żółtku jaja, pszenicy, pomarańczach, bananach i awokado. Niedobór kwasu foliowego w organizmie może również być przyczyną uczucia przemęczenia i kłopotów z koncentracją. Osoby z niedoborem skarżą się również na stany niepokoju, lęku, niekiedy nawet depresję oraz nadmierną drażliwość, bezsenność są często bardziej roztargnione.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych

Specjalista chorób wewnętrznych, diabetolog i endokrynolog. Autor oraz współautor ponad 140 artykułów i doniesień zjazdowych. Laureat plebiscytu Lekarz Roku 2016 Dziennika Wschodniego. Członek Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego, Diabetologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty