Suplementacja magnezu, cynku, kwasów omega3 i witaminy D

Witam, Dużo czytała dlaczego mogą pojawiać się depresje, nerwice, stany lękowe, które mam. Przeczytałam, że może to być przyczyną niedoboru magnezu, omegi3, witaminy D oraz cynku. Poczytałam jakie są jeszcze objawy niedoboru tych witamin i wszystko by się zgadzało. W jakich tabletkach mogę znaleźć te witaminy? Wolałabym wszystko w jednym, a nie kupować 4 osobne tabletki. Dodam, że mam straszny problem z połykaniem większych tabletek ;/

Anna Porada Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,
Skoro ma Pani problem z połykaniem tabletek, to po co je łykać? Lepiej wyrównać niedobory żywieniowo. Magnez znajdzie Pani w pestkach dyni, słoneczniku, pieczywie z pełnego przemiału, natce pietruszki, czekoladzie, kakao i w wielu innych. Cynk w sporych ilościach jest w orzechach brazylijskich, kiełkach pszenicy, mięsie, parmezanie, orzechach laskowych, jajach (żółtkach). Wielonienasycone kwasy tłuszczowe (omega3 i omega6) znajdzie Pani w olejach, oliwach, orzechach i rybach. Najlepszymi źródłami witaminy D są: tran, śledzie, makrela, mleko, ser żółty.
Serdecznie pozdrawiam i zachęcam do racjonalnego odżywiania się :)
Anna Porada

Wapń magnez cynk z witaminą D są dostępne w jednym preparacie- zapewnia to odpowiednią proporcję pomiędzy składnikami i wystarczy połknąć jedną tabletkę. Jeżeli chodzi o omega-3 polecałabym tran do picia- smaki owocowe- z reguły tabletki z omega-3 są duże i trzeba ich łyknąć od 4-6 dziennie.