Co oznacza wynik badania poziomu RF?

Dzień dobry, co może oznaczać wynik RF równy 68 IU/ml? Czy norma w przypadku takiego badania wynosi <14? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu. Nie wspomniano, czy występują jakieś choroby przewlekłe oraz czy są przyjmowane na stałe leki. To dość istotne informacje, gdyż wszystko może mieć wpływ na wynik badania.

Badany przez Panią czynnik reumatoidalny RF wykorzystuje się zazwyczaj przy diagnostyce takich schorzeń, jak: reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, czy inne choroby tkanki łącznej. Niekiedy jego podwyższenie może też świadczyć o chorobach zakaźnych, czy toczącym się procesie nowotworowym.

Analizując Pani wynik RF, można by stwierdzić, że parametr ten wystąpił powyżej normy referencyjnej. Na pewno mogłoby być to wskazanie do dalszej i pełniejszej diagnostyki, jak chociażby: pełna morfologia krwi, CRP, czy test przesiewowy ANA.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić aktualny stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem reumatologiem, aby zdecydował o dalszym postępowaniu i diagnostyce.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/rf

https://portal.abczdrowie.pl/bakterie-wywolujace-choroby-dziasel-moga-powodowac-reumatoidalne-zapalenie-stawow

https://zdrowie.parenting.pl/reumatoidalne-zapalenie-stawow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.