Co oznacza wynik badania tarczycy 29-latki?

Dzień dobry, Bardzo proszę o interpretację wynikow: TSH-4.8300 (0.270-4200) fT4-1,23 (0,93-1,7) antyTPO- 90.70 (0-34) USG tarczycy opis: Prawy płat 21x15x53mm 8,0ml Lewy płat 15x18x54mm 7,0ml Szerokość ciesni 3mm Objetosc całkowita (axbxcx0, 479) 15.0ml - w górnej granicy normy Nie wykazano obecności zmian ogniskowych. Miąższ normoechogenny. Echostruktura nieco niejednorodna drobnoplamista. Zarys płatków gładkie. Unaczynnienie miąższu prawidłowe. W bezpośrednim otoczeniu nie uwidoczniono patologicznych w. Chłonnych. Echa drobnych owalnych węzłów widoczne w okolicy ciesni i przy dolnych biegunach płatków. Dodatkowo dodam, że w ciąży miałam niedoczynność (TSH 2,7), po ciąży zapalenie tarczycy (TSH 0,004) i teraz po trzech latach taki wynik. Zapalenie tarczycy było nieleczone. Przed ciąża nigdy wcześniej nie badał tarczycy. Objawy jakie odczuwam to bezsenność na zmianę z nadmierna senność, nadmierna potliwość, zmęczenie, rozkojarzebie, brak możliwości skupienia się,zaparcia. Morfologia wzorowa, OB podwyższone wynik 37 norma 0-12. Będę wdzięczna za interpretację.

Lek. Wojciech Zygmunt

Wielkość tarczycy w normie (w górne granicy). Brak zmian ogniskowych - czyli guzków tarczycy. Miąższ normoechogenny - tzn. że nie ma nacieku zapalnego i rozlanych zmian zwyrodnieniowych tarczycy. Unaczynienie prawidłowe - wykluczony wzmożony przepływ krwi przez tarczycę. Wyniki badań laboratoryjnych wskazują na subkliniczną (rozwijającą się) niedoczynność tarczycy. Dodatnie przeciwciała anty-TPO mogą świadczyć także o możliwości zapalenia tarczycy (np. Hashimoto). Powinna się pani umówić na wizytę u endokrynologa, w celu zaplanowania dalszego postępowania. Pozdrawiam i życzę zdrowia.