Co oznacza wynik HPV mRna?

W 2011 mialam konizacje (CIN3), cytologie robilam co kilka miesiecy zawsze z wynikiem gr2 . Ostatnio zalecono mi wykonanie badania HPV mRna a wynik ujemny, brak transkryptow E6 i E 7 . Co to oznacza i jak czesto powinnam teraz wykonywac cytologie?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Wynik badania wskazuje na brak obecności mRNA wirusa HPV. Częstotliwość wykonywania badania cytologicznego powinien ustalić lekarz prowadzący.