Co oznacza wynik TK zatok u 49-latki?
Witam. Otrzymałam poniższy opis TK zatok. Proszę o ich interpretację. Prawie całkowicie bezpowietrzna, wypełniona nieprawidłową tkanką, zatoka szczękowa prawa; tkanka poprzez ubytki w przyśrodkowej ścianie penetruje do jam nosa oraz komórek sitowia i zatoki klinowej. Kompleksy ujściowo-przewodowe niedrożne

KOBIETA, 49 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonane badanie obrazowe zatok. Istotne jest, czy w ostatnim czasie wystąpiła jakaś infekcja górnych dróg oddechowych, a także, czy ma Pani alergię, która może znacząco wpływać na stan zatok.
Analizując przedstawiony wynik, można by przypuszczać, że w trakcie wykonania badania występował zaostrzony stan zapalny zatok, prawdopodobnie na skutek zakażenia bakteryjnego. Możliwe też, że przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych oraz ewentualne alergie mogły przyczynić się do powstania ubytków w ścianie zatok.
Niedrożność kompleksów ujściowo-przewodowych może wskazywać na pogrubienie śluzówki oraz obecność polipów lub torbieli.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie danego wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i możliwościach leczenia.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok
https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa
https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa