Co oznacza wynik TK zatok u 49-latki?

Witam. Otrzymałam poniższy opis TK zatok. Proszę o ich interpretację. Prawie całkowicie bezpowietrzna, wypełniona nieprawidłową tkanką, zatoka szczękowa prawa; tkanka poprzez ubytki w przyśrodkowej ścianie penetruje do jam nosa oraz komórek sitowia i zatoki klinowej. Kompleksy ujściowo-przewodowe niedrożne

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonane badanie obrazowe zatok. Istotne jest, czy w ostatnim czasie wystąpiła jakaś infekcja górnych dróg oddechowych, a także, czy ma Pani alergię, która może znacząco wpływać na stan zatok.

Analizując przedstawiony wynik, można by przypuszczać, że w trakcie wykonania badania występował zaostrzony stan zapalny zatok, prawdopodobnie na skutek zakażenia bakteryjnego. Możliwe też, że przewlekłe infekcje górnych dróg oddechowych oraz ewentualne alergie mogły przyczynić się do powstania ubytków w ścianie zatok.

Niedrożność kompleksów ujściowo-przewodowych może wskazywać na pogrubienie śluzówki oraz obecność polipów lub torbieli.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz analizie danego wyniku badania będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i możliwościach leczenia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

https://portal.abczdrowie.pl/niedroznosc-nosa

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-nosa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.