Zapytaj lekarza

7 3 7 , 1 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

BIRADS O i zagęszczenie a mammografia

Mam 54 lat, kobieta. Mam pytanie dotyczące zagęszczenia i skali BIRADS O. W październiku tego roku robiłam badanie mammograficzne piersi. Dostałam wynik i jestem bardzo zaniepokojona. Opis: piersi o budowie tłuszczowo-gruczołowej. W piersi prawej w miejscu - wg tarczy zegarowej: godz.10, jest zagęszczenie o średnicy 12 mm, skala BIRADS O. Istnieje konieczność dalszej diagnostyki. Kontrolne badanie mam wyznaczone w terminie późniejszym, proszę o fachowe wyjaśnienie. Czy powyższe wyniki mogą świadczyć o nowotworze piersi? Bardzo się tego boję. Wiem, że powinnam spokojnie czekać na rozmowę z lekarzem, ale jest to strasznie trudne, jeżeli nie wie się czy to nie rak. Czym jest tak skala BIRADS O? Czy zagęszczenie o średnicy 12 w skali BIRADS O to dużo? O co w tym wszystkim chodzi? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, H.DZ.
KOBIETA, 54 LAT ponad rok temu

Modyfikacja czynników ryzyka raka piersi

Witam serdecznie!

Wynik BI-RADS 0 oznacza, że do końcowej oceny zmiany w piersi konieczne jest porównanie aktualnego zdjęcia mammograficznego z poprzednim lub wykonanie dodatkowych badań obrazowych, zwykle badania ultrasonograficznego.
Nie oznacza to, że zmiana ma charakter złośliwy. U niektórych kobiet ze względu na budowę piersi (więcej tkanki gruczołowej) mammografia nie jest do końca czytelna. Proponuję oczekiwać spokojnie na dalsze badania.

Pozdrawiam serdecznie

Specjalista chorób wewnętrznych. Autorka wielu publikacji specjalistycznych z zakresu kardiologii, onkologii oraz chorób wewnętrznych.
0
Tomasz Nęcki
70 poziom zaufania

Dzień dobry,

skala BI-RADS (Breast Imaging-Reporting and Data System) służy do kategoryzowania zmian, jakie uwidaczniane są w badaniach mammograficznych. Jest to skala siedmiostopniowa: stopień 0, taki, jaki zdiagnozowano u Pani, oznacza że wykryto jakąś zmianę. Na podstawie samej mammografii nie da się jednak stwierdzić, czy zmiana ta ma charakter złośliwy, czy też łagodny – właśnie w związku z tym została Pani skierowana na dodatkowe badania, które w związku z tym powinna Pani zdecydowanie wykonać.

Zrozumiałe w pełni jest to, że może się Pani niepokoić – nie jest jednak pewne to, że ma Pani w piersi jakąś zmianę złośliwą. W skali BI-RADS są również inne stopnie, takie jak stopień 5, którym określa się zmiany o wysokim prawdopodobieństwie, że są one złośliwe, a także stopień 6, którym określa się z kolei zmiany o potwierdzonej złośliwości.

W Pani sytuacji na razie nie można więc stwierdzić, jakiego typu jest istniejąca u Pani zmiana. Konieczna jest dalsza diagnostyka – jak można się domyślać, została już Pani umówiona na badanie, w związku z czym powinno się je po prostu wykonać. Dopiero dokładniejsza analiza pozwoli określić, jakiego rodzaju zmiana pojawiła się w Pani gruczole piersiowym, i dopiero wtedy będzie można wnioskować o tym, czy jest Pani potrzebne jakiekolwiek leczenie. Na tym etapie najkorzystniej byłoby zbytnio się nie niepokoić – naprawdę może się okazać, że stwierdzona w mammografii zmiana jest tworem łagodnym.

Absolwent kierunku lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy