Co oznacza zmiana ogniskowa mózgu u 78 latki?
U Mamy 78l. stwierdzono zmianę ogniskową (wym 8mmx20mmx20mm) lewej okolicy ciemien. o cechach oponiaka. Ognisko jest dobrze ograniczone, miernie hyperdensyjne, dobrze wzmacnia się po SK Zmiana modeluje zakręty ciemieniowe, nie powod. obrzęku tk. mózg. w otoczeniu ani ucisku kości. Prawidł. obraz TK kory i str. podkorowych, podnamiotowo zmian ognisk nie ma, ukł. komorowy prawidłowej szerok., położony pośrodkowo. Strukt. kostne bez zmian w bad TK. Proszę o radę czy konieczna jest operacja.

KOBIETA, 78 LAT ponad rok temu
Witam.
Jest to oponiak czyli najczęściej łagodny nowotwór, wywodzący się z opon mózgowo-rdzeniowych (z komórek tzw. "pajęczynówki" czyli opony pajęczej).
Konieczność operacji zależy od jego wielkości, wpływu na sąsiadujące struktury ośrodkowego układu nerwowego, np. ucisk na tkankę mózgową, naczynia, nerwy, powodowanie objawu "masy" itd. oraz od powodowanych przez niego objawów. Bezobjawowe oponiaki obserwuje się wykonując okresowo badania obrazowe.
Odnośnie konieczności operacji musi wypowiedzieć się prowadzący bądź konsultujący lekarz neurolog lub neurochirurg.
A co w EEG , ? Zależy od obrazów z badania, można to pokazać neurochirurgowi ale w moim oglądzie jeżeli nie ma efektu masy to może już nie ruszać tego ?