Co oznaczają bóle kości łonowej?

Dzień dobry!
Jestem w 32 tygodniu ciąży, od półtora tygodnia czuję ból kości łonowej i przylegających do niej mięśni. Dziś także poczułam ból w biodrach, udach, kości ogonowej. Czy to może świadczyć o przygotowaniu się ujścia macicy do porodu? Rano także zauważyłam, że mam trochę więcej śluzu niż zawsze. Mam założony szew i nie wiem, czy w takiej sytuacji czop także może wypaść?

Witam serdecznie!

Niewielkie dolegliwości bólowe okolicy spojenia łonowego są częstym objawem ostatnich tygodni ciąży. Wskutek działania estrogenów dochodzi do rozluźnienia chrząstkozrostów, w tym spojenia łonowego. Takie działanie ma na celu przygotowanie do porodu i ułatwienie przejścia dziecka przez kanał rodny.

Szew zakładany jest na szyjce macicy i dlatego rozluźnienie chrząstkozrostu nie ma wpływu na jego utrzymanie.

Wspomniana zwiększona ilość śluzu nie jest wystarczającą informacją do ustalenia jego pochodzenia. Trudno jest zatem określić, czy ma on podłoże patologiczne czy też nie. Z tego powodu zachęcałabym do umówienia się na kontrolę ginekologiczną, w celu wykluczenia ewentualnego przedwczesnego odpływania wód płodowych.

Pozdrawiam