Co oznaczają takie bóle po napiciu się alkoholu?

Witam, od kilku lat po wypiciu alkoholu odczuwam bóle pod żuchwą, pod pachami, na karku. Dzieje się tak, gdy przychodzi kac i wszystko ze mnie schodzi. Bałam się o ziarnicę, ale po wizycie u lekarza i przeprowadzeniu badania USG, wykluczono tą chorobę. Czy dolega mi coś poważnego? Dodam, że wyniki krwi mam w porządku.
KOBIETA, 26 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dolegliwości, o których Pani wspomina, mogą być dosyć niepokojące, zwłaszcza gdy pojawiają się regularnie w odpowiedzi na spożywanie alkoholu. To dobrze, że podjęła Pani kroki w celu ich zdiagnozowania: konsultację z lekarzem oraz badanie USG, które wykluczyło ziarnicę. Dobrym znakiem jest również fakt, że Pani wyniki badań krwi są w normie.

Symptomy, które Pani wymieniła, jak bóle pod żuchwą, pod pachami i na karku mogą mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z chorobami takimi jak ziarnica. Na przykład, reakcje te mogą być spowodowane przez indywidualną nietolerancję na alkohol lub jego składniki, stan zapalny węzłów chłonnych (wywołany przez alkohol) lub nawet reakcje alergiczne.

Warto wspomnieć, że alkohol może wpływać na różne aspekty funkcjonowania organizmu, w tym na układ odpornościowy i węzły chłonne, które mogą stawać się bardziej wrażliwe lub reaktywne w odpowiedzi na spożywanie alkoholu (https://portal.abczdrowie.pl/alkohol-a-odporność ). Jeśli objawy te są związane wyłącznie z konsumpcją alkoholu i ustępują po jego wyeliminowaniu, może to wskazywać na pewnego rodzaju nietolerancję.

Mimo że najważniejsze badania zostały już przeprowadzone i nie wykazały poważnych chorób, jeżeli dolegliwości nadal się utrzymują lub nasilają się, warto ponownie skonsultować się z lekarzem. Może to być lekarz rodzinny lub specjalista, taki jak na przykład immunologiczny. Możliwe, że lekarz zasugeruje dalszą diagnostykę lub konsultacje z innymi specjalistami w celu dokładniejszego zbadania przyczyn Pani dolegliwości.

W międzyczasie, warto byłobyrozważyć ograniczenie spożycia alkoholu lub pogłębioną obserwację reakcji organizmu na różne rodzaje alkoholu, co może dostarczyć więcej informacji o tym, co wywołuje Pani objawy.

Mam nadzieję, że znajdzie Pani przyczynę swoich dolegliwości i odpowiednie metody, które przyniosą ulgę.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.