Co oznaczają takie symptomy?

Witam, od kilku dni mam daje symptomy tzn. Ciągle panikuje mam uczucie kluchy w przełyku trzęsą mi się ręce i drętwieją. Kręci mi się w głowie i gdy patrzę na jakiś element długo to on nagle zaczyna się zmniejszać i wpadam w ogromną panikę. Najgorzej jest nocą w dzień jako tako da się przeżyć. Dodam jeszcze że czasami boli mnie glowa. Gdy o tym nie myślę jest w miarę ok ale po chwili wraca myśl o tym i panika. Jeszcze deralizacja (odrealnienie) Co to może być? Ja już nie daje rady :/
MĘŻCZYZNA, 21 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,

zaburzenia, które Pan opisuje wymagają konsultacji psychologicznej.

To tak zwane ataki paniki, czyli napady silnego, często nieuzasadnionego lęku. Oprócz poczucia strachu osoba zmagająca się z atakiem paniki odczuwa również szereg dolegliwości fizycznych. Wśród nich wyróżnić można: duszności, zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, drżenie ciała, problem ze złapaniem tchu, ucisk w klatce piersiowej, płytki oddech, kołatanie serca, drętwienie kończyn oraz wiele innych.

Do napadu paniki może doprowadzić wiele czynników, takich jak: traumatyczne przeżycie, silny stres, fobie, zdrada, śmierć, a nawet niektóre z chorób. Ponadto ataki paniki bywają związane z innymi schorzeniami natury psychicznej, najczęściej nerwicą bądź depresją.

Warto więc udać się do specjalisty, zwłaszcza, że wspomina Pan, że sam już nie daje rady. Proszę dać sobie pomóc.

Więcej o atakach paniki przeczytać można w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://relacje.abczdrowie.pl/atak-paniki/6955932129352224a-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznaczają takie symptomy u 26-latka?

Witam,mam 26 lat,jestem mężczyzną,mam pewne pytanie, od stycznia 2024 nadużywałem alkoholu,natomiast nigdy nie miałem takich objawów jak teraz. Mianowicie ostatnimi czasy zauważyłem że przytyłem na twarzy,natomiast teraz mi się to nasiliło,stałem się okrągły na twarzy, dwa razy miałem tak że czułem takie mrowienie na policzkach i ogólne złe samopoczucie, zawsze byłem szczupły na twarzy,gdy wchodzę po schodach to czuje się taki ociężały na policzkach. Muszę też podkreślić że mam bardzo mało ruchu a moja dieta ostatnio była mizerna. Czym taki objaw może być spowodowany? Zatrzymaniem wody w organizmie, zbyt dużo węglowodanów? Jak wrócić do szczupłej,atrakcyjnej twarzy? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Dziękuję za pytanie. Rozumiem, że obecne zmiany w wyglądzie oraz złe samopoczucie budzą w Pana niepokój.

Nadmiar alkoholu, niedobór ruchu oraz niedostateczna dieta mogą mieć wpływ na zmiany w organizmie. Objawy, które Pan opisuje, takie jak obrzęk twarzy, mrowienie, oraz uczucie ociężałości, mogą sugerować zatrzymanie wody w organizmie - https://portal.abczdrowie.pl/zatrzymanie-wody-w-organizmie-objawy-przyczyny, co może być spowodowane przez wiele czynników, w tym nadmierną ilość soli w diecie, niedobory witamin i minerałów (np. potasu), oraz brak aktywności fizycznej.

Aby wrócić do szczupłej, atrakcyjnej twarzy, warto skupić się na kilku krokach. Po pierwsze, zadbać o zrównoważoną dietę bogatą w warzywa, owoce, zdrowe źródła białka i zdrowe tłuszcze. Ograniczenie spożycia soli oraz przetworzonej żywności może pomóc zmniejszyć zatrzymanie wody. Regularna aktywność fizyczna, nawet w postaci spacerów czy prostych ćwiczeń, może poprawić krążenie krwi i przyspieszyć spalanie tkanki tłuszczowej. Oczywiście, nie można tutaj zapominać o regularnym nawadnianiu, paradoksalnie zbyt mała ilość przyjmowanych płynów powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, który tak chroni się przed jej nadmierną utratą. Zdrowy dorosły człowiek potrzebuje wypijać około 2-2,5l wody na dobę.

Warto również ograniczyć spożycie alkoholu, który zawsze ma niekorzystny wpływ na zdrowie, a także zadbać o odpowiednią ilość snu i odpoczynku - https://portal.abczdrowie.pl/higiena-snu. Zmiana nawyków żywieniowych oraz rytmu dnia nie jest łatwym zadaniem. Dlatego, w przypadku trudności, warto rozważyć konsultację z dietetykiem lub specjalistą od zdrowego stylu życia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, proszę o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to symptomy znerwicowania?

Witam, odczuwam dziwne klucie po lewej stronie brzucha, sa to bole pulsacyjne nie nasilajace sie. Pojawiaja sie rowniez w okresach bez spozywania pokarmu. Jestem ostatnio dosc znerwicowany, miewalem wczesniej nerwobole. Czy moga byc spowodowane dolegliwosci? Czy to symptomy znerwicowania?
MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

WItam, co prawda rzeczywicie podane przez Pana symptomy mogą pochodzić od stresu , jednak zanim Pan zgłosi się do psychoterapeuty radziłbym skonsultowaś się z gastrologiem aby wykluczyś inne przyczyny
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty