Co oznaczają takie symptomy?

Witam, od kilku dni mam daje symptomy tzn. Ciągle panikuje mam uczucie kluchy w przełyku trzęsą mi się ręce i drętwieją. Kręci mi się w głowie i gdy patrzę na jakiś element długo to on nagle zaczyna się zmniejszać i wpadam w ogromną panikę. Najgorzej jest nocą w dzień jako tako da się przeżyć. Dodam jeszcze że czasami boli mnie glowa. Gdy o tym nie myślę jest w miarę ok ale po chwili wraca myśl o tym i panika. Jeszcze deralizacja (odrealnienie) Co to może być? Ja już nie daje rady :/

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zaburzenia, które Pan opisuje wymagają konsultacji psychologicznej.

To tak zwane ataki paniki, czyli napady silnego, często nieuzasadnionego lęku. Oprócz poczucia strachu osoba zmagająca się z atakiem paniki odczuwa również szereg dolegliwości fizycznych. Wśród nich wyróżnić można: duszności, zawroty głowy, bóle brzucha, nudności, drżenie ciała, problem ze złapaniem tchu, ucisk w klatce piersiowej, płytki oddech, kołatanie serca, drętwienie kończyn oraz wiele innych.

Do napadu paniki może doprowadzić wiele czynników, takich jak: traumatyczne przeżycie, silny stres, fobie, zdrada, śmierć, a nawet niektóre z chorób. Ponadto ataki paniki bywają związane z innymi schorzeniami natury psychicznej, najczęściej nerwicą bądź depresją.

Warto więc udać się do specjalisty, zwłaszcza, że wspomina Pan, że sam już nie daje rady. Proszę dać sobie pomóc.

Więcej o atakach paniki przeczytać można w jednym z naszych artykułów dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/atak-paniki-charakterystyka-przyczyny-objawy-leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.