Co oznaczają te bóle brzucha i pleców?

Witam, zwracam się tutaj z pytaniem, ponieważ aktualnie nie posiadam lekarza rodzinnego i mieć go nie będę jeszcze przez miesiąc. Chodzi o dziwne bole brzucha od około 2 miesięcy, do tego dołączają się bóle plecow na bokach. Generalnie objawami jest, bol brzucha głównie po lewej stronie, ale zdążają się także po prawej, w okolicach pod rzebrami. Bol pleców dosyć nisko też po bokach, ostatnio zaczął boleć mnie żołądek i z lewej strony nisko obok pachwiny. Nie wiem, czy wszystkie objawy mają coś ze sobą wspólnego czy nie, z początku stwierdziłam, że to przez nowa prace, bo dużo dźwigam w pracy, stoję na nogach, jednak teraz sama nie wiem i zaczynam się martwić. Zastanawiam się, czy czekać aż będę mogła korzystać z pomocy lekarza rodzinnego czy próbować robić coś sama, np pójść do jakiegoś specjalisty prywatnie...
KOBIETA, 27 LAT około miesiąca temu

Test na ciężar właściwy moczu

Czy wiesz, czym jest test na ciężar właściwy moczu i dlaczego te dane są istotne? Dowiedz się więcej na ten temat i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta. Lek. Łukasz Dubielecki mówi o teście na ciężar właściwy moczu.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

ból brzucha z lewej strony i bóle pleców mogą być ze sobą powiązane, ale niestety nie da się tego stwierdzić bez badań.

Po lewej stronie mogą manifestować się bóle spowodowane zaburzeniami pracy śledziony, jelita grubego, a nawet narządów rodnych kobiety. Ból żołądka – czyli ból w nadbrzuszu – może być spowodowany zapaleniem błony śluzowej żołądka, co jest dolegliwością dotykającą zarówno starszych, jak i młodych ludzi. Najczęściej źródłem są bakterie H.pylori.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-po-lewej-stronie-brzucha-przyczyny-leczenie.

Bóle pleców mogą również nie mieć związku z bólami brzucha i wynikać z charakteru pracy – fizycznej czy stojącej.

Jeżeli dolegliwości są nasilone, sugerowałabym, by jednak skonsultowała się Pani z lekarzem, ponieważ ból, o którym Pani wspomina, może mieć zarówno błahą przyczynę, jak i poważne podłoże chorobowe. Wskazane byłoby wykonanie badań morfologicznych krwi z oznaczeniem markerów stanu zapalnego – CRP i OB, a także USG jamy brzusznej. Dopiero te badania mogą pomóc w bardziej precyzyjnym określeniu źródła bólu brzucha z lewej strony.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rodzaje-bolu-brzuch.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy