Co oznaczają te grudki na dłoni?

Witam. Wczoraj na dłoni wyskoczyły mi jakieś krostki, grudki. Jakby jakas wysypka. Jest ich pełno. Krostki wyglądają jak bąble i znajdują się na palcach, tylko na jednej ręce. Do lekarza dermatologa mam termin dopiero za tydzień. W domu mam maść triderm. Czy mogę posmarować tą maścią te krostki? Jaka może być przyczyna tych krost? Alergia, uczulenie? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przyczyn pojawienia się takich zmian skórnych jest naprawdę wiele. Może to być zarówno reakcja uczuleniowa na kosmetyk, detergent, biżuterię bądź produkt żywnościowy, jak i infekcja bakteryjna lub grzybicza.

Konieczna jest wizyta u dermatologa, który po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego zaleci dalsze postępowanie. Z pewnością istotny będzie fakt, czy zmianom skórnym towarzyszy swędzenie lub pieczenie.

Jeśli chodzi o maść Triderm, to zalecana jest ona w przypadku zakażeń grzybiczych oraz bakteryjnych. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwświądowe. Bezpieczniej jest poradzić się dermatologa w kwestii stosowania tej maści.

Temat wysypki na rękach został opisany w naszym artykule pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-na-rekach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.