Co oznaczają te plamienia środcykliczne u 21-latki?

Witam, od 6 dni obserwuję u siebie brunatne plamienia. Rozpoczęły się 20 dnia cyklu, zaczęło się od kłującego bólu po lewej stronie brzucha, trwało to około 10 minut. Przez kolejne dni występowały brązowe plamienia, nie były one jakoś specjalnie intensywne, ale też nie bardzo skąpe. Moje cykle są dosyć długie, te najkrótsze trwają 33 dni, natomiast najdłuższe nawet 43 dni. Czy jest możliwe aby było to plamienie owulacyjne? Dodam też, że każdy stosunek jaki odbywam z partnerem jest zabezpieczony, zabezpieczamy się z partnerem, stosując prezerwatywy i jesteśmy ostrożni. Nie stosuję antykoncepcji hormonalnej. Ostatnie 2 tygodnie były dla mnie stresującym okresem, w związku z tym doświadczyłam dużo stresu co przyczyniło się tez do tego, że mało jadłam w tym czasie. Czy również ten stres i przemęczenie mogło się przyczynić do wystąpienia takiego plamienia? Obecnie jestem w 26 dniu cyklu, plamienie nadal występuje natomiast jest już znacznie lżejsze. Dodam również, ze przed wystąpieniem plamienia miałam dużo energii i czułam się bardzo dobrze, natomiast teraz czuję lekkie rozdrażnienie i spadek energii. Obserwuję też troszkę większą twardość piersi, tak jakby zbierała się w nich woda. Często takie objawy mam przed wystąpieniem miesiączki. W poprzednich cyklach miewałam takie śródcykliczne plamienia, jednak były skąpsze i trwały 1-2 dni. W związku z tym, chciałabym zapytać z czym może mieć związek takie plamienie. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

plamienia śródcykliczne mogą być związane z wystąpieniem owulacji. W takich przypadkach trwają one krótko i nie są zbyt intensywne. Skoro ma Pani długie cykle miesiączkowe, to możliwe, że w okolicy 20. dnia cyklu pojawiły się tzw. plamienia owulacyjne.

Nie jest to jednak jedyna możliwa przyczyna. Plamienia w środku cyklu mogą mieć również związek z nieprawidłowości ginekologicznymi, dlatego dobrze by było udać się na badanie ginekologiczne, aby wykluczyć obecność polipów szyjki macicy, mięśniaków, torbieli jajnika, nadżerki szyjki macicy oraz innych patologii układu płciowego.

Na plamienia może wpływać również stres oraz duże przemęczenie. Niemniej jednak warto się przebadać.

Przyczyny brązowych plamień z pochwy zostały opisane pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.