Co oznaczają te plamienia u 34-latki?

Mam 33 lata zauwazylam dosyc silne plamienie /krwawienie ktore pojawia sie okolo 20 dnia cyklu i trwa od 1 do 4 dni sytuacja sie powtarza od dwóch lub trzech cykli.Potem następuje miesiaczka przeważnie w 30 dniu cyklu.Jaka może być przyczyna tych krwawień ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią krwawienia są niepokojące i wymagają konsultacji ginekologicznej podczas której lekarz zbada Panią.

Zdarzają się plamienia śródcykliczne spowodowane na przykład owulacją, jednak mają one łagodny charakter i zazwyczaj występują w postaci delikatnych plamień. Silne plamienia i krwawienia z pewnością wymagają więc szerszej diagnostyki.

Być może przyczyną owych krwawień są problemy hormonalne, nadżerka szyjki macicy, polipy lub mięśniaki macicy. Różne nieprawidłowości ginekologiczne mogą objawiać się właśnie w ten sposób, dlatego niezbędne jest wykonanie badań mających na celu wykluczenie powyższych przyczyn.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdzie Pani pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-narastajace-wraz-ze-stanem-napiecia-przedmiesiaczkowego, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-plamienie-podczas-zazywania-pigulek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.