Zapytaj lekarza

7 3 6 , 6 0 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co oznaczają te skurcze brzucha?

Dzień dobry, mam 22 lata i dostrzegam u siebie częste skurcze brzucha. Dodatkowo wyszła mi w badaniu krew utajona, choć lekarze twierdzą ze to po operacji wyrostka która przeszłam miesiąc temu. Mimo to chciałabym sprawdzić czy u mnie wszystko dobrze- czy badanie rezonansem wykluczy zmiany nowotworowe, polipy i inne zapalne choroby jelit czy muszę udać się na kolonoskopię?
KOBIETA, 23 LAT około miesiąca temu

Endoskopia tradycyjna a nowoczesna

Lekarz Marcin Radkowska przedstawia różnice między endoskopią tradycyjna a nowoczesną. Endoskopia jest to badanie, które służy ocenie stanu narządów wewnętrznych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

w diagnozowaniu chorób układu pokarmowego do podstawowych narzędzi diagnostycznych zalicza się metody endoskopowe, to jest gastroskopię i kolonoskopię. Inne, takie jak np. RTG czy TK lub MRI, są stosowane rzadziej czy też – w szczególnych przypadkach, np. tzw. ostrego brzucha, gdy pacjent trafia na SOR.

Co do MRI, to jego rola w diagnozowaniu wspomnianych chorób wzrosła w ostatnim czasie, ale wciąż bardziej precyzyjnym i bodaj wygodniejszym narzędziem są metody endoskopowe.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/endoskopia-jelita.

Stąd też obecność krwi w kale powinna Pani wyjaśnić z gastrologiem, który podejmie decyzję o konieczności wykonania stosownych badań – może to być gastroskopia, ponieważ krew w kale może być skutkiem krwawienia także i z górnej części układu pokarmowego, a nie tylko z dolnej, to jest jelit itd.

Proszę się zapoznać z odpowiedziami naszych ekspertów na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-w-okolicy-wyrostka-i-stolce-z-krwia.

Na temat badania na krew utajoną w kale może Pani przeczytać pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/krew-utajona.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy