Co oznaczają te upławy?

Witam, od pewnego czasu zmagam sie z uplawami w pochwie, na wizycie pan doktor zmierzyl ph pochwy ktore wynosilo powyzej 5 oraz pobral wymaz do badania. Przez ten czas kazal brac gluomizin a potem gynoflor. Niestety z wymazu nie wyhodowano zadnych bakterii oraz grzybow, jedynie lactobacillus species . Na kolejnej wizycie pan doktor pobral wymaz na chlamydie. Po fluomizinie uplawy z zoltych o ribim zapachu zrobily sie bialawe. Juz nie wiem co moze mi byc, prosze o porade lub jakas wskazowke.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pH pochwy powyżej 4,5 wskazuje na infekcję o etiologii bakteryjnej lub rzęsistkowej. Jeżeli miała Pani upławy o rybim zapachu, to potwierdzałoby to tezę o infekcji bakteryjnej. W przypadku chlamydiozy podejmuje się antybiotykoterapię trwającą przez minimum 7 dni, choć niekiedy jest to niewystarczający czas, a bakteria odznacza się opornością na leczenie. Proszę zapoznać się z tą infografiką: https://portal.abczdrowie.pl/objawy-chlamydiozy-u-kobiet-warto-je-znac.

Jeżeli upławy, o których Pani wspomina, ustąpiły po leczeniu, a ich miejsce zajęły upławy białe, serowate, to niewykluczone, że konsekwencją leczenia infekcji bakteryjnej jest kandydoza pochwy. O tej chorobie może Pani przeczytać w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/grzybica-pochwy. W takiej sytuacji należy kontynuować leczenie probiotykiem ginekologicznym w celu ponownego skolonizowania pochwy bakteriami kwasu mlekowego (czyli właśnie Lactobacillus spp.) i przywrócenia właściwego pH pochwy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/badz-kwasna-i-kochaj-ile-chcesz.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.