Co powinnam zrobić? Czy to depresja? Czy ktoś może mi pomoc?

Mam na imię Anna i mam 15 lat... Ostatnio nic mnie nie cieszy, we wszystkim dopatruje się złych stron... Czuje się niekochana i bardzo samotna. Jestem miła dla ludzi i ogólnie lubiana. Jednak czuję, że jakby mnie nie było na świecie, byłoby o wiele lepiej... Chcę, żeby kogoś w końcu zaczęło obchodzić moje życie... Napisałam w życiu dwa listy pożegnalne. Boję się, co ze mną będzie... Jestem bardzo wrażliwa na krytykę i uwagi innych ludzi... Nie wiem, co powinnam zrobić. O rozmowie z rodzicami nie ma mowy. Czy to depresja? Często mam "doła"... bardzo często, a zazwyczaj kiedy przychodzi weekend... Jeszcze niedawno nie chciałam nigdzie wychodzić z domu, nie miałam siły, ani nawet nie miałam z kim... Cały czas mi się wydaje, że ludzie są do mnie wrogo nastawieni... Po za tym opuściłam się w nauce. Nic dla mnie nie ma sensu. Nie wiem co robić, szukam pomocy... Chciałam zacząć się modlić, ale nie potrafię przyjąć wiary. Wiara dla mnie jest niczym - liczą się tylko fakty, nauka, dokumenty... Mam przyjaciółkę, z którą jednak nie mogę o tym porozmawiać, gdyż Aga ma bardzo zmienne humory i nie zawsze wiem, jak z nią rozmawiać. Jednak mam do niej zaufanie i ona do mnie też... To może wydawać się dziwne, że pisze to 15- latka... Ale ja naprawdę nie wiem już, co robić. Poza tym mam pewien stan lękowy, związany z moim byłym chłopakiem - kiedy go widzę, zaczynam się cała trząść, boję się go, odbiera mi mowę. Ludzie się dziwią, dlaczego się go boję, sama tego nie wiem. On mi bardzo w życiu zaszkodził. Uciekam stale przed nim, a nikt tego nie rozumie. Jestem sama w tym wszystkim. Być nastolatkiem to chyba najtrudniejsza sprawa.... Mam często myśli samobójcze - ale powstrzymuje mnie jedna rzecz - kiedy widzę rodzinę płaczącą nad moim grobem... Nie wiem, co robić z moim życiem... A poza tym mam bardzo duże kompleksy i nienawidzę samej siebie. Nienawidzę się tak bardzo. Dlatego szukam ratunku. Co powinnam zrobić? Oczekuję na odpowiedź i pozdrawiam ;)

Droga Anno!

Z pewnością istnieje co najmniej kilka sposobów, aby poprawić swoje samopoczucie.

Może Ci w tym pomóc np. rozmowa ze szkolnym psychologiem lub w najbliższej poradni zdrowia psychicznego dla  dzieci i młodzieży.

Depresja może pojawić się również u nastolatków. Jeśli występują myśli samobójcze, powinnaś skonsultować to z profesjonalistą. Nieleczona depresja może się pogłębiać, powodując narastanie problemów i trudności, z którymi obecnie się zmagasz. Depresji często towarzyszy lęk, stąd być może pojawiają się trudności w relacjach z innymi.

Myślę również, że bardzo ważne byłoby omówienie z psychologiem relacji z byłym chłopakiem i charakteru ,,doznanej krzywdy". Byłaby to również okazja do zastanowienia się, skąd pojawiło się u Ciebie tak niskie poczucie własnej wartości, czy wręcz niechęć do siebie.

Niewiele piszesz na temat siebie, więc trudno mi przypuszczać, w jaki sposób powstały tego typu przekonania. Znalezienie odpowiedzi na to pytanie może mieć podstawowe znaczenie, jeśli cierpisz na zaburzenia depresyjne.

Staraj się nie izolować od innych, nie zamykaj się w czterech ścianach z problemami, szukaj wsparcia u innych - przyjaciołach, członkach rodziny (nie muszą to być rodzice: może pomogłaby ukochana ciocia lub kuzynka?).

Z pozdrowieniami