Co powoduje nadmierne wypadanie włosów?

Piszę w sprawie wypadania moich włosów. Pół roku temu wyjechałam za granicę, wyszłam za mąż, kilka razy zmieniałam miejsce zamieszkania i strefy czasowe. Dowiedziałam się o poważnej chorobie mojej mamy, rozwodzie rodziców. Wszystko to w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Nie jestem na żadnej diecie, jem dużo owoców i warzyw, uprawiam sporty, mieszkam nad oceanem. Od dwóch miesięcy zażywam suplementy diety, skład: żelazo, skrzyp polny, cynk, kwas foliowy, witaminy B12, B6, PP. Od jakiś dwóch miesięcy zaczęły mi bardzo wypadać włosy. Badania lekarskie niczego nie wykazały. Włosów nie farbuję, nie prostuję, nie suszę. A mimo tego bardzo wypadają. Szczególnie dużo jest ich po umyciu. Nie mam prześwitów, ale moje włosy bardzo zmniejszyły objętość, co mnie martwi i stresuje. Wypada mi ponad 100 włosów dziennie, ale wyglądają na zdrowe, są lśniące i pięknie się kręcą. Do tego zauważyłam, że dużo włosów rośnie, wszędzie na głowie pojawiają się nowe pęczki włosów. Dodam, że nie mam problemów z cerą ani paznokciami. Nie wiem, co robić. Boję się, że to może być coś poważnego. Co robić? Joanna

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!
Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele. Należy przede wszystkim nadmienić, że wypadanie około 100 włosów dziennie jest zjawiskiem fizjologicznym - włosy na głowie znajdują się w różnej fazie wzrostu i stare włosy muszą wypadać, aby dochodziło do odnowy owłosienia.
Jeżeli wypada więcej włosów niż przewiduje opisana powyżej norma, należy zastanowić się nad potencjalną przyczyną tego problemu.
Po pierwsze włosy mogą wypadać z przyczyn mechanicznych - czyli związanych z zabiegami jakie wykonuje się na włosach - farbowaniem, suszeniem, spinaniem (np. w koński ogon), ekspozycją na słońce.
Inne przyczyny tego stanu to: niedobory witamin (szczególnie witaminy A oraz z grupy B) i minerałów, stres, choroby skóry głowy (np. łupież, grzybica, łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry), niedoczynność tarczycy, stosowanie leków (np. antybiotyków, leków stosowanych w leczeniu nowotworów), spadek poziomu estrogenów w organizmie kobiety (np. w czasie menopauzy, po porodzie, po odstawieniu leków antykoncepcyjnych), nadmiar testosteronu u kobiet, anemia (szczególnie w wyniku niedoboru żelaza).
Szkoda, że nie napisała Pani jakie badania zostały u Pani wykonane. W diagnostyce wypadania włosów należałoby uwzględnić badania krwi takie jak: morfologia krwi, poziom TSH, konsultacja ginekologiczna (wykluczenie chorób jajników, ewentualne badanie poziomu estrogenów, testosteronu), konsultacja dermatologiczna (wykluczenie chorób skóry głowy).
Z drugiej strony być może u Pani głównym czynnikiem, który spowodował wypadanie włosów był stres - związany zarówno ze zmianą miejsca zamieszkania jak i problemami rodzinnymi. Wypadanie włosów związane ze stresem często pojawia się w sposób opóźniony, czyli nie w momencie największej kumulacji problemów, ale nawet po ustąpieniu stresowej sytuacji. Relaks, zdrowy tryb życia i zażywanie suplementów diety powinny po 2-3 miesiącach proces wypadania odwrócić.
Pozdrawiam serdecznie