Witam,
Stan, który Pani opisuje może (ale nie musi) mieć podłoże psychiczne. Często jest tak, że w pewien specyficzny sposób reagujemy na sytuacje stresogenne. Są osoby, które „zajadają” stres i są osoby, które wykazują tzw. „jadłowstręt”. W Pani sytuacji stres może wywoływać zdrowie fizyczne. Nieumiejętne radzenie sobie ze stresem powoduje pogorszenie samopoczucia fizycznego i psychicznego, obniżenie jakości życia oraz funkcjonowania. Zaburzenia łaknienia i szybkie przybieranie na wadze mogą powodować niektóre leki. Warto się temu przyjrzeć. Dobrze byłoby gdyby przy okazji konsultacji specjalistycznych zapytała Pani o skutki uboczne leków (jeżeli przyjmuje Pani jakieś leki) i powiedziała o swoich trudnościach z utrzymaniem wagi oraz wzmożonym apetytem.
Myślę, że w Pani sytuacji nie zaszkodzi konsultacja psychologiczna. Podczas kilku spotkań mogłaby Pani wypracować efektywne sposoby radzenia sobie ze stresem, popracować nad motywacją i samooceną co wpłynie korzystnie na Pani samopoczucie psychiczne, fizyczne oraz jakość życia.
Powodzenia!
Dzień dobry, Na początek wydaje się istotne, aby zaopiekowała się Pani takimi objawami jak zmiany skórne, w okresie zimowym warto również sięgnąć po suplementacje witaminą D. Innym problemem wydaje się być Pani obniżone samopoczucie i poczucie permanentnego zmęczenia. Przede wszystkim powinna Pani zastanowić się nad swoim rytmem żywieniowym. Postarać się oprzeć go na 5 zbilansowanych posiłkach, rozłożonych w ciągu całego dnia. To pozwoli Pani na bardziej rozsądne spożytkowanie energii, a jednocześnie zapobiegnie przejadaniu się wieczorami (szczególnie jeśli posiłki wieczorne przybierają bardzo obfitą -nieproporcjonalna do wcześniejszej pory dnia -porcję). Takie pojadanie wieczorami, nawet jeśli to również owoce i warzywa powoduje, że organizm nie regeneruje się wystarczająco przez sen. Co z kolei wpływa na uczucie zmęczenia dnia następnego. Taki długotrwały proces może zakończyć się znacznie obniżoną samooceną i mniejszym poczuciem satysfakcji z życia. Niestety zazwyczaj osoby mające ten problem, aby poprawić sobie nastrój znów sięgają po jedzenie. tworzy to samonapędzającą się spiralę, warto więc skorzystać z pomocy specjalisty, aby się z niej uwolnić. Pozdrawiam http://psychoterapia-krakow.net/
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co oznaczają koszmary i napady samotności? – odpowiada Mgr Joanna Szlasa
- Zmiana po leczeniu farmakologicznym depresji – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Co może powodować objaw przybierania na wadze? – odpowiada Mgr Joanna Wardenga
- Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością u 19-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co powoduje płaczliwość w różnych sytuacjach? – odpowiada Mgr Paweł Bodzon
- Jak długo mogą utrzymywać się mdłości, brak apetytu oraz złe samopoczucie? – odpowiada Lek. Jacek Gleba
- Czy niska samoocena może powodować zaburzenia emocjonalne? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Co mogą oznaczać napady apetytu? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jak radzić sobie z nadmiernym stresem? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy ten lek może jednak powodować tycie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie