Witaj!
Bardzo Ci współczuję, że w tak młodym wieku masz za sobą już tyle trudnych doświadczeń, a nadmierna potliwość rodzi jeszcze dodatkowy stres i przykre emocje. Przeciążenie psychiki przewlekłym stresem odbija się na zdrowiu, powoduje lub nasila wiele dolegliwości i chorób – w ten sposób powstaje błędne koło. Myślę, że tak jest w Twoim życiu.
Na problem nadmiernej potliwości trzeba spojrzeć w kontekście całej Twojej historii życia i chorób. Może on mieć wiele przyczyn, których nie da się ustalić tylko na podstawie krótkiego opisu. Twoja sytuacja zdrowotna jest złożona – piszesz, że stwierdzono u Ciebie wiele chorób, ale nie podajesz jakich (oprócz celiakii). Nadmierna potliwość może być objawem wielu schorzeń ogólnych (np. zaburzeń hormonalnych tarczycy, nadciśnienia czy cukrzycy/insulinooporności) lub skutkiem ubocznym przyjmowanych leków – tutaj wypowiedzieć może się tylko lekarz. Warto go poprosić o dokładniejszą diagnostykę endokrynologiczną. Chociaż to bardzo przykra dla Ciebie dolegliwość, jeśli Twój lekarz prowadzący uważa to za objaw dojrzewania, który minie, to warto mu zaufać i poczekać.
Od Twojego zdrowia fizycznego nie mniej ważna jest Twoja kondycja psychiczna. Przeżyłaś wiele trudnych doświadczeń, które pozostawiły ślad w Twojej psychice. Sama zauważyłaś zresztą, że problem nadpotliwości pojawił się w okresie bardzo silnego stresu – jest ona częstym somatycznym objawem przewlekłego napięcia i zaburzeń lękowych (nerwicy, ataków paniki). Chciałabym zaproponować Ci, żebyś poszukała wsparcia psychologicznego. Dobry psycholog czy psychoterapeuta, któremu zaufasz, pomoże Ci uwolnić się od bagażu trudnych doświadczeń z przeszłości, pokonać lęki i zbudować właściwą samoocenę oraz nauczy, jak radzić sobie z emocjami i stresem w codziennych sytuacjach. Możesz zacząć od rozmowy ze szkolnym pedagogiem czy psychologiem.
Chociaż w aptece znaleźć można doustne preparaty redukujące wydzielanie potu, w Twojej sytuacji zdrowotnej nie mogę Ci ich polecić (np. ze względu ryzyko interakcji z przyjmowanymi lekami). Leczeniem objawowym nadmiernej potliwości zajmuje się lekarz dermatolog, do którego warto się udać z kompletem wyników badań. Pozostaje zaufać lekarzom i wzmocnić kondycję psychiczną (za co trzymam kciuki). Przydatne wskazówki na temat radzenia sobie z tą dolegliwością znajdziesz też w poniższych materiałach:
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nadmierne-pocenie-a-nieuzasadniony-stres
• https://portal.abczdrowie.pl/nadmierne-pocenie
• https://uroda.abczdrowie.pl/nadmierna-potliwosc
Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę dużo zdrowia!
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nadmierna potliwość u 19-letniej osoby – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Nadmierna potliwość a podłoże psychiczne – odpowiada Mgr Katarzyna Garbacz
- Dlaczego mam nadmierną potliwość? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy nerwica może być spowodowana nadmierną potliwością? – odpowiada Mgr Anna Szyda
- Jak poradzić sobie z nadmierną potliwością? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Nadmierna potliwość u 27-latki – odpowiada Mgr Marta Kociatyn-Stawarz
- Jak leczyć nadmierną potliwość u 24-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co stosować na nadmierną potliwość głowy? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Nadmierna potliwość u 19-latka – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Jak leczyć nadmierną potliwość u 30-latki? – odpowiada Lek. Michał Lenard
artykuły
Czy masz skłonności do nerwicy?
Nerwice, czyli zaburzenia lękowesą grupą zaburzeń
Czy jesteś typem psychosomatycznym?
Psychosomatyka jest nauką, która zajmuje się zależ
Niepokój - aspekt poznawczy, aspekt behawioralny, aspekt fizjologiczny, aspekt interpersonalny
Niepokój wpływa na podstawowe elementy twojego