Nadmierne pocenie a nieuzasadniony stres

witam, mam 35 lat ostatnio zauważyłam u siebie nadmierne pocenie szczegolnie kiedy jestem poza domem mysle ze to moze powodować nieuzasadniony stres gdzioe powinnam sie z tym udac, jest to dla mnie uciążliwe i bardzo krępujace tym bardziej ze musze byc miedzy ludzmi?prosze o porade.

Witam,
jeśli uważa pani, że ma to związek ze stresem czy innymi stanami emocjonalnymi to polecam udanie się na konsultację do psychoterapeuty. Spotkanie takie pozwoli ocenić czy pomocne byłoby dla pani podjęcie psychoterapii. Może pani się udać np. do poradni zdrowia psychicznego w ramach NFZ. Potrzebne byłoby w takim wypadku skierowanie od lekarza.

Pozdrawiam
-Bartosz Piasecki
http://poznacsiebie.pl

Dzień dobry!

Nadmierne pocenie się samo w sobie nie jest charakterystycznym i jednoznacznym objawem. Konieczna jest pełna diagnostyka, wykonanie badań i omówienie ewentualnych innych objawów (o których teraz Pani nie wspomina), aby wykluczyć różne choroby, których jednym z objawów może być właśnie nasilone pocenie się.

Jeśli zostaną wykluczone inne przyczyny, rzeczywiście może być tak, że nadmierna potliwość pojawia się na tle nerwowym, w związku ze stresem. W takiej sytuacji leczenie przyczynowe mogą prowadzić psycholog-psychoterapeuta lub lekarz psychiatra, a objawowe - np. dermatolog.
Istnieją leki, kosmetyki oraz zabiegi zmniejszające pocenie.

Pozdrawiam!