Co robić przy częstych wypróżnieniach u starszej osoby?

Moja mama ostatnio od ponad 2 miesięcy za często się wypróżnia. Po każdym posiłku. Jest to minimum 10 razy dziennie. Ma 73 lata chcąc iść do sklepu czy do kościoła nie je przed wyjściem aby nie mieć kłopotu na mieście. Dosłownie po każdym posiłku po zaledwie minucie od zjedzenia chodzi do toalety 3-5 razy. Nie wiem jaki ma stolec bo jest osobą bardzo skrywającą drażliwe tematy. Dodam że od ponad miesiąca doszły uporczywe gazy dosłownie non stop co 5 krok, po jedzeniu i piciu. Niby mówi że ją nic nie boli i niby normalne stolice ale słychać zupełnie inaczej. Dodam że od zawsze była bardzo szczupła. Waga jej jest w granicach 40-45kg Wzrost około 158cm Do lekarzy nie chce chodzić z problemami intymnym typu luźny stolec czy biegunka. Bardzo proszę o informację jakie badania mogę wykonać mamie z krwi i moczu aby sprawdzić przyczynę i ewentualnie namówić na wizytę u specjalisty. Z góry dziękuję
KOBIETA, 72 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdecydowanie potrzebna jest mamie wizyta u lekarza oraz wykonanie badań diagnostycznych w tym kierunku. Najlepiej w tym celu udać się do gastroenterologa, ale jeśli terminy będą bardzo odległe, to w pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny.

Częste wypróżnianie, luźne stolce oraz biegunki wskazują na nieprawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Można wykonać podstawowe badania krwi, moczu oraz kału, ale konieczne mogą być także bardziej szczegółowe badania, np. USG jamy brzusznej, kolonoskopia, CRP oraz badania w kierunku pasożytów i na krew utajoną. Częste wypróżnianie może wskazywać na nietolerancje pokarmowe, stany zapalne jelit oraz wiele innych schorzeń.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-taka-czesta-potrzeba-wyprozniania-sie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-wyproznianie-chwile-po-posilku,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-oznaczac-tak-czeste-wyproznianie-sie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.