Co robić z dodatkowymi skurczami serca?

Witam, mam pytanie dotyczące nerwicy i dodatkowych skurczów serca. Mianowicie miałem robione echo serca które nie wykazało żadnej nieprawidłowości, robiłem również holder 24h wykazał 24 dodatkowe uderzenia w ciągu badania oraz bradykardia nocna. Lekarz powiedział że nie mam się czym przejmować i może to być na tle nerwowym. Przez 2 lata leczylem się na nerwice lekowa a od prawie 3 lat nie biorę już żadnych tabletek. Przez cały ten okres towarzyszą mi dodatkowe skurcze czasami nie odczuwam ich wcale a niekiedy są bardzo uciążliwe, sprawiają że wpadam w panikę i nie mogę już się opanować do końca dnia aż nie usne. Dodatkowe skurcze najczęściej pojawiają się przy wysiłku fizycznym, nawet na treningach basen/rower co z napadem leku eliminuje mnie z ćwiczeń, występują też przy schylaniu. Proszę o opinie czy te dodatkowe skurcze można wyelinowac? Czy napady leku oznaczają nawrót nerwicy czy to tylko moja bujną wyobraźnia wyolbrzymia problem którego nie ma?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Współczujemy, że odczuwa Pan tak uciążliwe dolegliwości związane z układem krążenia. Pana przypadłość może wystąpić w każdym wieku, jednakże jest coraz częściej spotykana wśród młodych ludzi.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze i obecne objawy oraz fakt, że leczył się Pan na nerwicę lękową, można by przypuszczać, że problem z dodatkowymi skurczami serca wystąpiły na tle nerwowym. Nieprawidłowy rytm serca, zarówno przyspieszony, jak i spowolniony może być jednym z głównych objawów ataku paniki oraz sytuacji lękowych. Związane jest to z nerwicą lękową, która może przybierać różne formy i dawać inne objawy.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem kardiologiem oraz psychiatrą. Specjalista zdecyduje o ewentualnym rozszerzeniu diagnostyki oraz leczeniu, aby poprawić Pana jakość życia. Taki nieprawidłowy rytm serca może w przyszłości przynosić negatywne konsekwencje dla organizmu, dlatego bardzo ważne jest wdrożenie właściwego leczenia.

Należałoby również pomyśleć o pewnej formie psychoterapii, aby odnaleźć przyczynę takich stanów lękowych oraz ataków nerwicy. Może warto zwrócić również uwagę na zmianę diety oraz suplementację witamin, a także zadbać o zdrowy sen i odpoczynek.

Życzymy Panu szybkiego powrotu to zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.