Co robić przy dodatkowych skurczach serca?

Dzień dobry . Moim problemem są dodatkowe skurcze serca , prawdopodobnie ponieważ nikt ich nie uchwycił . Choruje na nerwice lękową od 4 lat nigdy jej nie leczyłam raz jest lepiej raz gorzej . Zawsze w sytuacji stresowej moje serce biło bije jak oszalałe . Skurcze serca zdarzały mi się raz na jakiś czas były one pojedyncze. Od dwóch tygodni mam je codziennie i jest ich bardzo dużo. W kwietniu robiłam echo serca wszystko w porządku , na każdym echo serca wychodzi wszystko dobrze ale akurat czuje ze wtedy po prostu ich nie odczuwam . Czy te skurcze przy nerwicy to normalna sprawa ? bardzo się tym nie pokoje myślę o każdym z nich . Dodam iż został mi przepisany propanol 10 mg po połówce raz dziennie ale on słabo radzi sobie z tymi skurczami . Prosze o pomoc jak sobie pomóc .Pozdrawiam serdecznie

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Opisane objawy mogłyby jak najbardziej odpowiadać nerwicy lękowej. Jednakże w pierwszej kolejności warto rozszerzyć diagnostykę, aby wykluczyć inne choroby serca.

W pierwszej kolejności zalecamy Pani konsultację z lekarzem kardiologiem. Specjalista po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o takim badaniu, jak holter EKG. W poprzednim badaniu echo serca, dodatkowe skurcze mogły się nie załapać, bo taka diagnostyka ocenia przede wszystkim budowę i kurczliwość serca, a nie problemy czynnościowe tego narządu.

Nerwica lękowa jest trudnym zaburzeniem, gdyż powoduje odczuwanie silnych objawów, niewskazujących natomiast na żadną chorobę somatyczną. Bardzo częstym rodzajem jest nerwica serca, objawiająca się między innymi tachykardią oraz dodatkowymi skurczami, mogącymi odpowiadać arytmii.

Takie problemy nasilają się pod wpływem długotrwałego stresu, silnych przeżyć emocjonalnych, traumy z dzieciństwa oraz silnego odczuwanego lęku.

Prawdopodobnie na skutek podłoża emocjonalnego wykształciło się u Pani zaburzenie rytmu serca. Lekarz po wykonaniu wszystkich niezbędnych badań będzie mógł wdrożyć właściwą kurację polegającą między innymi na przyjmowaniu beta blokerów.

Oczywiście zalecamy Pani również konsultację z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Specjalista pomoże odnaleźć przyczynę takich zaburzeń lękowych oraz poprawić Pani, jakość życia.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/arytmia

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-rytmu-serca

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.